Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak snížit vysoký krevní tlak?

alens se ptá 08.06.10

Dobrý den,
v letošním roce mi bude 60 let. Až do této doby jsem měla nízký nebo normální krevní tlak. Při změně počasí mě někdy bolí hlava, ale to už mám asi od 30 let. Nyní jsem po delší době navštívila praktického lékaře, který mi změřil tlak a naměřil: 155/80, 168/80, 158/85.

Měřil na obou rukou a pak ve stoje. Na základě toho mi předepsal lék Prenessa 4 mg 1× denně a doporučení, abych omezila sůl. Nyní jsem zmatena. Předpokládala bych, že budu sledována delší dobu a nebo poslána na vyšetření k odbornému lékaři, aby se také zjistila příčina zvýšení tlaku. Prožívám pravě dost vypjaté období, před vyšetřením jsem vypila 2 kávy, kterou piji denně a neomezovala jsem se v domění, že mám nízký tlak.

Zdá se mi, že na základě jednoho měření hned začít brát léky je ukvapené. Své pochybnosti jsem lékaři telefonicky sdělila a bylo mi řečeno ať tedy léky neberu, ale jednou k nim stejně dojdu. Ale nestačilo by nyní třeba jen upravit životosprávu, životní styl (mám sedavé zaměstnání - málo pohybu) a začít nejprve s homeopatiky? Prostě nevím jak se zachovat - zda léky začít brát a nebo si vyžádat další vyšetření či sledování. Z dalších léků beru Caltrate a Estrofem 1 mg.

Prosím, poraďte mi. Děkuji.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 06.08.10

Dobrý den,

zajisté by bylo dobré zařadit do Vašeho životního stylu nějakou tu aktivitu například v podobě velmi svižné chůze každý den. Rovněž je také vhodné měřit si tlak několikrát denně na přenosném digitálním měřiči, aby jste věděla jak se u Vás hodnoty pohybují. Veďte si tedy jakýsi deník Vašich tlakových hodnot. Pro nasazení terapie je nutno naměřit hodnotu zvýšeného krevního minimálně tříkrát. Pokud i přes vše budou hodnoty stále vysoké, je nutné užívat léky.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.