Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Následky klíšťové encefalitidy

hančulka se ptá 07.06.10

Dobrý den,
ráda bych získala radu ohledně zlepšení mého zdravotního stavu po prodělané meningoencefalitidě. Popíšu průběh: infikované klíště jsem chytla v létě 2004, kdy jsem měsíc měla velmi vysokou teplotu, poté angínu. O klíštěti jsem se zmínila, jenže na to nebyl brán zřetel. Takto jsem se trápila téměř 4 týdny, až jsem se při hospitalizaci na ORL opět zmínila o klíštěti a dostala jsem zimnici. Byla provedena lumbální punkce a následně byla zjištěna klíšťová encefalitida.

Téměř půl roku jsem byla v domácím léčení a pozvolna se zotavovala. Dodržovala jsem také pokyny ohledně 1 roku vynechání sportovních aktivit a abstinence. Zařazení do pracovního procesu byla trochu horší, jelikož pracuji v bance.
Každopádně problémy pomalu odeznívaly.

Až asi po roce se začaly objevovat v pravidelném intervalu čtvrt roku kolapsy, kdy jsem bez předchozích známek náhle začala vidět mžitky (nebyla jsem schopna vidět ani vlastní ruce), což trvalo asi půl hodiny. Poté se vidění zlepšovalo a začala velmi silně bolet hlava. Když se tyto problémy začaly objevovat, musela jsem s bolestmi být na neschopence 2 - 3 týdny. Další ataky přicházely s menší intenzitou, ale často od bolestí nepomáhaly ani silné tlumící prostředky. Někdy bolest sama odezněla.

Postupně jsem prodělala všechna možná vyšetření (3 x EEG, CT, magnet.rezonance, interní vyšetření), žádná diagnostická metoda nic neodhalila.

Problémy mě provázely až do minulého roku. V roce 2009 už to byly jen menší příhody. Avšak před 2 týdny se zdravotní komplikace opět objevily, tentokrát v obměněné formě: nejdříve jsem pociťovala jen slabost, únavu a motání hlavy. Problémy ale neustaly a spíše se stupňovaly. Předminulý čtvrtek brzy ráno jsem dostala silnou křeč do levého lýtka a potom chvíli jsem byla v bezvědomí.

Lékařka mi zjistila pouze nižší hodnotu železa, takže jsem začala brát lék na jeho zvýšení a odpočívala. Po 3 dnech se stav opět zhoršil a přišla nová ataka. Neurologické vyšetření opět nic neukázalo, EEG potvrdilo, že se nejednalo o žádnou z forem epilepsie a bylo mi sděleno, že se nejspíš jedná o citlivou reakci na špatné počasí. Obvodní lékařka mi předepsala Gingio, který už 5 dní užívám. Stav se mírně zlepšil, ale zdaleka není dobrý.

Probraly jsme i možnou roli stresu, který v práci podstupuji. Někdy se cítím vyčerpaná, ale na ataky to vliv nemá. Před encefalitidou jsem vypjaté situace zvládala docela v pohodě. Nyní mě hlava nebolí a příznaky ustupují, ale necítím se vůbec ve své kůži a stále si připadám jako ve snu. Musím se na vše velmi soustředit.

Prosím, můžete mi pomoci?
Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 06.08.10

Dobrý den,

jen bych se rád zeptal, jestli byly negativní protilátky na boreliózu? V tomto problému je každá rada velmi drahá. Po takovéto infekci trvá někdy velmi dlouho, než se stav optimalizuje tak jak jste byla zvyklá. R8d bych Vám poradil více, bohužel nevím.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.