Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pes equinovarus

Stejskalova se ptá 07.06.10

Dobrý den,

od narození mám vrozené oboustranné equinovari, každou nohu 4-5× operovanou. Na pravé noze mám velkou deformitu nohy, chodidlo o 4 cm kratší. Po jedné operaci, v důsledku špatného prokrvení, mi museli amputovat i malík na noze.

Kvůli mnoha operacím mám špatné prokrvení dolních končetin, nohy mi i dost po námaze otékají. Můj zdravotní stav byl i přes vše dobrý, častěji jsem měla potíže s bolestí zad v důsledku horší chůze.

Asi před rokem se můj zdravotní stav začal horšit, začaly mi silné bolesti pánve a kříže, lékař mi předepsal léky na utišení bolesti, rehabilitaci. Nyní mi nepomáhá nic, pokud beru léky je to lepší, jak přestanu, je vše nanovo. Na rentgenu zjistili, že mám pánev šikmo k pravé straně. Nyní mě i silně začaly bolet nohy od kolen dolů, dokonce mě i pálí chodidla - podotýkám, že nosím ortopedickou obuv. Dřív jsem toho i dost nachodila, ale teď jsem ráda, když si vše objedu autem a kroků udělám co nejméně. Nevím co dělat, je mi teprve 38 let.

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 06.08.10

Dobrý den,

problém je, že díky deformitě nohy vzniká neanatomické posptavení pánve případně páteře. Měla by jste navštívit ortopeda a užívat všechny ortopedické pomůcky, ktere jsou k dispozici. Důležitým doplňkem je rehabilitace, kterou navštěvujete. V některých případech je možno také pacienta ještě operovat, ale toto záleží na rozhoduntí lékaře.

S pozdravem.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.