Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Rakovina dělohy

pantofel se ptá 07.06.10

Dobrý den,

mé mamince je 68 let. Již 10× podstoupila kyretáž dělohy a nyní při poslední v letošním roce v březnu opět diagnostikovali lékaři adenokarcinom v děloze.

Již v roce 2007 byla potvrzena jeho přítomnost, ale mamince o něm žádný z lékařů neřekl. Nijak ji neléčili, pouze při krvácení ji udělali tu kyretáž. Ráda bych věděla, co se dá ještě pro maminku udělat?

Nyní po té kyretáži ji začali zdravotní problémy v podobě pleurálního výpotku v plicích, který ji vytáhli a byl pozitivní na přítomnost rakovinových buněk a během měsíce se jí zvětšilo břicho kvůli masivnímu ascitu. Dále ji natékají dolní končetiny a na bérci s výskytem jakoby puchýřů, které mokvají.

Špatně se jí dýchá, nechce moc jíst, cítí se unavená, má několikrát za den bolesti břicha. Je psychicky špatná, protože neví, co se s ní děje. Lékař jí řekl o nemoci a vysvětlil jí, jak bude léčba probíhat. Byla ji nasazena hormonální léčba (Megaplex) a čeká se na laboratorní vyšetření krve.

Podle lékaře je její stav velice vážný a nevyléčitelný. Toto je prý nejšetrnější možnost léčby. Můžete mi, prosím, říct, zda není možné použít ještě nějakou jinou léčbu a jak může vůbec maminka v takovém pokročilém onemocnění vydržet a jak dlouho?

Děkuji, B.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 05.08.10

Dobrý den,

bohužel nevím v jakém stadiu se onemocnění nachází. Pokud je však stav natolik pokročilý, nedá se člověku bohužel pomoci, ačkoliv bychom si to všichni moc přáli. Terapie je velmi náročná jak fyzicky a psychicky. Bohužel nedokáži říci jak dlouho toto může trvat. Držím Vám moc palce, zvláště v takovéto těžké situaci. Buďte mamince oporou.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.