Vše o homeopatii
17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Homeopatický lék je podáván ve velice ředěné koncentraci účinné látky. V původní koncentraci vyvolává účinná látka stejné příznaky, které v ředěné formě léčí. Jedná se o léčbu podobného podobným, tzv. zákon podobnosti, který je ústředním principem celé homeopatie. Ostatně samo slovo homeopatie pochází ze dvou řeckých slov: homoios (podobný, stejný) a pathos (nemoc, škodlivina, bolest).

Historie homeopatie
Homeopatie jako metoda léčby je známa už dlouho. Prvním, kdo zformuloval
princip léčby podobného podobným, byl již v 5. století před n. l. otec
moderní medicíny Hippokrates, ve středověku byl průkopníkem léčby
podobného podobným lékař a alchymista Paracelsus a řada dalších.
Nicméně za samotného zakladatele homeopatie, který dal homeopatii moderní
teoretický i praktický rámec a který vypracoval základní principy a
způsoby léčby, je považován německý lékař Samuel Hahnemann
(1755-1843).
Ze své zvolené profese lékaře byl Hahnemann velmi nešťastný –
uvědomoval si, že mnohdy je pacientům bez lékařského ošetření lépe
než s ním. Nelze se mu ani divit, vždyť medicína té doby (pouštění
žilou, projímadla) byla směsicí pokusů a omylů, mnohdy s drastickým
průběhem a tragickým koncem. Hahnemann byl rozhodnut vymyslet cestu
k lepšímu způsobu léčení.
V roce 1785 opouští lékařskou praxi a věnuje se výlučně překladům. O pět let později si při překladu díla „Pojednání o lécích“ Wiliama Cullena uvědomil, že příznaky otravy chininem jsou stejné jako příznaky malárie, kterou chinin léčí. Sám se podrobil pokusu s chininem a díky tomu učinil významný průlom ve svém myšlení. Zde poprvé uviděl podstatu toho, co se mělo stát jeho novým systémem – podobné je léčeno podobným.
Na přelomu století se začal znovu věnovat lékařské praxi, tentokrát ale novým způsobem.
Vývoj homeopatických léků
Jako lékař a vědec si ale velmi dobře uvědomoval skutečnost, že mnoho látek, které by chtěl v léčení použít, použít nelze, protože jsou toxické a nebezpečné. Proto začal matečnou tinkturu ředit, opakovaně a zcela specifickým způsobem. Efekt ředění byl opačný, než by se dalo očekávat - ředěný lék byl účinnější než lék ve formě matečné tinktury a navíc neměl žádné vedlejší účinky. Tak vznikl homeopatický lék v podobě, jakou známe dnes, a Hahnemannova léčba začala zaznamenávat úspěch. Přestože měl Hahnemann za svého života mnoho odpůrců a nepřátel, měl i celou řadu zastánců a obdivovatelů. Hahnemann zůstal po celý dlouhý život lékařem a vědcem, poznatky homeopatie neustále rozšiřoval a publikoval. Homeopatie se začala šířit po celém světě.
Po druhé světové válce však zájem o homeopatii prudce poklesl, zejména v souvislosti s úspěchy a nadšením moderní medicíny v podobě antibiotik. Právě infekční choroby představovaly jeden z nejvýznamnějších zdravotnických problémů té doby. Záhy se ale ukázalo, že antibiotika, stejně jako další léčiva, mají kromě svých nepochybných léčivých účinků i účinky nepříznivé (alergické reakce, toxické účinky na játra, ledviny, některé poškozují plod atd.) a tak se homeopatika (svou bezpečnou a netoxickou povahou) stávaly a stávají stále oblíbenější.
Homeopatie v České republice

V České republice se homeopatie začala rozvíjet naplno až po roce 1989. Během doby si získala celou řadu příznivců a to jak na straně laické veřejnosti, tak i na straně lékařů, kteří ji začali používat jako alternativní metodu léčby svých pacientů. Hlavní výhodou homeopatie oproti klasické farmakologické léčbě je bezpečnost homeopatických léků a absence nežádoucích účinků.
V roce 1990 byla založena Českomoravská homeopatická společnost a posléze se začali pořádat vzdělávací akce pro lékaře i laiky se zájmem o homeopatii. V roce 2007 pak vznikla Homeopatická lékařská asociace, občanské sdružení, které sdružuje výhradně lékaře a veterinární lékaře, kteří v rámci své praxe praktikují klinickou homeopatii.
V roce 2011 zahájila Homeopatická lékařská asociace provoz webového portálu Svět homeopatie.cz , aby poskytla široké veřejnosti dostatek kvalitních informací o užívání homeopatických léčiv odborně garantovaných našimi předními lékaři.