Vše o homeopatii

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Homeopatie je dnes respektovanou léčebnou metodou.

Homeopatický lék je podáván ve velice ředěné koncentraci účinné látky. V původní koncentraci vyvolává účinná látka stejné příznaky, které v ředěné formě léčí. Jedná se o léčbu podobného podobným, tzv. zákon podobnosti, který je ústředním principem celé homeopatie. Ostatně samo slovo homeopatie pochází ze dvou řeckých slov: homoios (podobný, stejný) a pathos (nemoc, škodlivina, bolest).

Homeopatie je dnes respektovanou léčebnou metodou.Homeopatie je dnes respektovanou léčebnou metodou.

Historie homeopatie

Homeopatie jako metoda léčby je známa už dlouho. Prvním, kdo zformuloval princip léčby podobného podobným, byl již v 5. století před n. l. otec moderní medicíny Hippokrates, ve středověku byl průkopníkem léčby podobného podobným lékař a alchymista Paracelsus a řada dalších. Nicméně za samotného zakladatele homeopatie, který dal homeopatii moderní teoretický i praktický rámec a který vypracoval základní principy a způsoby léčby, je považován německý lékař Samuel Hahnemann (1755-1843).
Ze své zvolené profese lékaře byl Hahnemann velmi nešťastný – uvědomoval si, že mnohdy je pacientům bez lékařského ošetření lépe než s ním. Nelze se mu ani divit, vždyť medicína té doby (pouštění žilou, projímadla) byla směsicí pokusů a omylů, mnohdy s drastickým průběhem a tragickým koncem. Hahnemann byl rozhodnut vymyslet cestu k lepšímu způsobu léčení.

V roce 1785 opouští lékařskou praxi a věnuje se výlučně překladům. O pět let později si při překladu díla „Pojednání o lécích“ Wiliama Cullena uvědomil, že příznaky otravy chininem jsou stejné jako příznaky malárie, kterou chinin léčí. Sám se podrobil pokusu s chininem a díky tomu učinil významný průlom ve svém myšlení. Zde poprvé uviděl podstatu toho, co se mělo stát jeho novým systémem – podobné je léčeno podobným.

Na přelomu století se začal znovu věnovat lékařské praxi, tentokrát ale novým způsobem.

Vývoj homeopatických léků

Jako lékař a vědec si ale velmi dobře uvědomoval skutečnost, že mnoho látek, které by chtěl v léčení použít, použít nelze, protože jsou toxické a nebezpečné. Proto začal matečnou tinkturu ředit, opakovaně a zcela specifickým způsobem. Efekt ředění byl opačný, než by se dalo očekávat - ředěný lék byl účinnější než lék ve formě matečné tinktury a navíc neměl žádné vedlejší účinky. Tak vznikl homeopatický lék v podobě, jakou známe dnes, a Hahnemannova léčba začala zaznamenávat úspěch. Přestože měl Hahnemann za svého života mnoho odpůrců a nepřátel, měl i celou řadu zastánců a obdivovatelů. Hahnemann zůstal po celý dlouhý život lékařem a vědcem, poznatky homeopatie neustále rozšiřoval a publikoval. Homeopatie se začala šířit po celém světě.

Po druhé světové válce však zájem o homeopatii prudce poklesl, zejména v souvislosti s úspěchy a nadšením moderní medicíny v podobě antibiotik. Právě infekční choroby představovaly jeden z nejvýznamnějších zdravotnických problémů té doby. Záhy se ale ukázalo, že antibiotika, stejně jako další léčiva, mají kromě svých nepochybných léčivých účinků i účinky nepříznivé (alergické reakce, toxické účinky na játra, ledviny, některé poškozují plod atd.) a tak se homeopatika (svou bezpečnou a netoxickou povahou) stávaly a stávají stále oblíbenější.

Homeopatie v České republice

V České republice se homeopatie začala rozvíjet naplno až po roce 1989. Během doby si získala celou řadu příznivců a to jak na straně laické veřejnosti, tak i na straně lékařů, kteří ji začali používat jako alternativní metodu léčby svých pacientů. Hlavní výhodou homeopatie oproti klasické farmakologické léčbě je bezpečnost homeopatických léků a absence nežádoucích účinků.

V roce 1990 byla založena Českomoravská homeopatická společnost a posléze se začali pořádat vzdělávací akce pro lékaře i laiky se zájmem o homeopatii. V roce 2007 pak vznikla Homeopatická lékařská asociace, občanské sdružení, které sdružuje výhradně lékaře a veterinární lékaře, kteří v rámci své praxe praktikují klinickou homeopatii.

V roce 2011 zahájila Homeopatická lékařská asociace provoz webového portálu Svět homeopatie.cz , aby poskytla široké veřejnosti dostatek kvalitních informací o užívání homeopatických léčiv odborně garantovaných našimi předními lékaři.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také