Homeopatika a léčba obezity

18.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Udržet si zdravou váhu je náročné. S pevnou vůlí to ale zvládnete..
Udržet si zdravou váhu je náročné. S pevnou vůlí to ale zvládnete..Udržet si zdravou váhu je náročné. S pevnou vůlí to ale zvládnete..

Nadváha a obezita se stala v posledních letech obrovským problémem zejména v rozvinutých částech zeměkoule. Obezita vzniká při déletrvající pozitivní energetické bilanci, kdy člověk přijímá potravou a nápoji více energie, než spotřebovává. Tato nadbytečná energie se uchovává v tukových buňkách. Ty rostou jak do objemu, tak do počtu. Dochází tak k celkovému zbytnění tukových zásob a to jak v podkožní vrstvě tukové, tak i v orgánech a svalech.

Jak nám může obezita uškodit

Tuk však nepředstavuje pouhopouhé zlo, za které je mnoha lidmi považován. Tuková vrstva je důležitým tepelným a mechanickým izolátorem, mastné kyseliny tvoří membrány buněk a z cholesterolu se tvoří celá řada hormonů. Vitamíny A, D, E a K jsou rovněž vázány na tuk, neboť nejsou rozpustné ve vodě. V neposlední řadě poskytují tuky v potravě dobrý zdroj energie a mají vysokou sytivou hodnotu.
Pokud však dochází k obezitě, pak negativní důsledky jednoznačně převyšují nad pozitivy. Tuková tkáň začne produkovat velké množství lipokinů. Jedná se látky, které jsou uvolňovány z tukové tkáně, dostávají se do krve a ovlivňují celou řadu orgánů - a to většinou velmi negativně. Během let vznikají zdravotní komplikace obezity, které rozdělujeme na mechanické a metabolické, ačkoliv většinou jeden typ komplikace přechází v druhý a rozdělení je to tak do značné míry umělé. Pro představu - mechanickou komplikací obezity je artróza kyčelních a kolenních kloubů v důsledku velkého přetížení, metabolickou komplikací je pak např. cukrovka II. typu.

V konečném důsledku se obézní lidé dožívají kratšího věku a ve srovnání s populací neotylých lidí je u nich prokazatelně větší riziko výskytu celé řady onemocnění. Obézní lidé trpí cukrovkou, infarktem myokardu, mrtvicemi a rovněž celou řadou zhoubných nádorů. Ze všech těchto důvodů by mělo býti snahou každého člověka regulovat svou hmotnost. Samozřejmě kromě jmenovaných organických onemocnění nesmíme zapomínat i na psychosociální problémy spojené s obezitou. Obézní lidé mohou být, a často jsou, terčem posměchu svého okolí, mají problémy v navazování partnerských vztahů, často trpí depresemi a nízkým sebevědomím. Bohužel mají tendenci své problémy řešit opět jídlem a tak se dostávají do bludného kruhu, ze kterého je velmi obtížné vystoupit.

Jak shodit přebytečná kila?

Každý člověk, který se s obezitou kdy potýkal, dobře ví, že zhubnout a udržet si ideální hmotnost není zrovna jednoduchým úkolem. Chce to zejména čas a pevnou vůli, a jako nejdůležitější faktor: mít motivaci zhubnout. Problémem je však také obrovské množství různých diet, mnohdy zcela scestných a zdraví škodlivých, stejně jako reklamy na přípravky, které slibují značné zhubnutí bez větší námahy. Bez námahy a úsilí to však nejde.

Základním předpokladem je zavedení racionální vyvážené stravy, vyloučení alkoholu a navýšení pohybu – čili pěstovat nějakou sportovní aktivitu, a jestli se jedná o plavání či tenis, je už méně podstatné.

Pomoci může praktický lékař, se stravou se můžeme obrátit na výživového poradce či na sportovního trenéra – možností je opravdu mnoho a je jen na nás, jakou cestou se k vysněné postavě dostaneme.

Homeopatie může při naší snaze zhubnout pomoci, ale bez kvalitní stravy a pohybu to půjde velmi obtížně. Homeopatika mohou pomoci při hubnutí zejména tím, že dokážou snižovat pocit hladu. Rovněž mohou pomoci při zvládání úzkosti, frustrace a deprese, které má hodně lidí ve zvyku řešit právě jídlem.

Homeopatika určená k regulaci tělesné hmotnosti

  • Arsenicum album je vhodné homeopatikum zejména tehdy, pokud má člověk sklony k úzkostlivým stavům, které má tendenci zahánět konzumací jídla a to zejména ve večerních hodinách. Tento rituál zahánění úzkosti jídlem se po čase zafixuje a je velmi obtížné se jej zbavit. Homeopatikum může pomoci a tak v podstatě zabránit tomu, aby člověk, který již zdravěji jí a sportuje, nezlikvidoval svou snahu o zhubnutí například při prvním pracovním nezdaru. A psychickou zátěž či strach zahnal jídlem. Nesmíme podceňovat psychologické aspekty hubnutí a obezity jako takové, pokud v hubnutí chceme být úspěšní. Podobně působí i jiná homeopatika např.: Natrum muriaticum, Calcarea carbonica aj.
  • Pulsatilla je homeopatikum pro utlumení pocitu intenzivního hladu. Je ideálním homeopatikem pro začátek hubnutí, neboť obézní pacient má z velkého množství přijaté stravy roztažený žaludek a jeho tělo velmi negativně reaguje na náhle snížený objem stravy. A tak se dostavuje velmi silný pocit hladu, který má člověk tendenci něčím rychle zahnat. Toto homeopatikum pocity intenzivního hladu dokáže zmírnit a pomoci sebekázni v jídle.
  • Thuya occidentalis je homeopatikum s celou řadou indikací. Nicméně opět pomáhá při léčbě obezity a celulitidy, takže jej ocení zejména ženy.

Hubnutí je běh na dlouhou trať

Závěrem je možné říci, že základními pilíři hubnutí je vyvážená strava a adekvátní pohyb. Bez těchto dvou složek je hubnutí velmi obtížné nebo téměř nemožné. Rozhodně se vyhněme extrémním dietám, hladovění a „zázračným“ pilulkám. Naopak se zdravě a kvalitně stravujme, dopřávejme si dostatek pohybu. K tomu můžeme přidat homeopatickou léčbu, aby snížila pocit hladu či úzkosti, které se jídlem zahánějí, a pomohla nám tak období začátku hubnutí úspěšně překlenout.

I zde jsou začátky nejtěžší, pokud nějakou dobu režim vydržíme, výsledky se dostaví. Druhou kapitolou je však sníženou hmotnost udržet a zde hraje prvořadou roli dostatek aktivního pohybu. Zvýšení podílu aktivní svalové hmoty stimuluje klidový metabolismus a spaluje nadbytečné kalorie. Hodně štěstí!

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také