Homeopatie a zvýšený cholesterol

16.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Cholesterol je pro lidské tělo nezbytný. Každá membrána každé buňky v lidském těle obsahuje cholesterol, v krvi je navázaný na bílkoviny, se kterými tvoří lipoproteiny LDL (o nízké hustotě – „ zlý cholesterol „) a HDL (o vysoké hustotě – „ hodný cholesterol“). Je stavební složkou pohlavních a nadledvinových hormonů, je nezbytný pro syntézu vitaminu D a pro tvorbu žluči.

V lidském těle se cholesterol vyrábí (asi 80 – 90%) a k němu se přidává cholesterol obsažený ve stravě živočišného původu – zejména v tučném mase, ale také v tučných mléčných výrobcích. Pokud přijímáme nadbytečné množství tučné stravy, hladina cholesterolu zákonitě poroste. Velmi nebezpečná je hladina cholesterolu vázáná na LDL lipoproteiny, neboť se ukládá v cévních stěnách a dochází tak k rozvoji aterosklerotického procesu, který zužuje průsvit cév zejména v srdci, mozku či v tepnách dolních končetin. Klesá tak průtok krve v těchto orgánech, tkáně tak trpí nedostatkem kyslíku a rozvíjí se ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin a ischemické cévní mozkové příhody. Jedná se o velmi závažná onemocnění, na která spousta lidí umírá, mnohdy zbytečně.

Se zvyšováním cholesterolu souvisí obezita i kouření

S hladinou cholesterolu souvisí často nadváha či obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka. Každý z těchto faktorů aterosklerotické změny akcentuje a zrychluje. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření a užívání hormonální antikoncepce.

Zásadním předpokladem pro snížení hladiny cholesterolu v krvi je úprava stravy, kdy živočišnou stravu nahrazujeme (ne ve všech případech) stravou rostlinnou, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnných obilovin a z masa si vybíráme pouze maso bílé a libové

S hladinou cholesterolu souvisí často nadváha či obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka. Každý z těchto faktorů aterosklerotické změny akcentuje a zrychluje. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření a užívání hormonální antikoncepce.

Zásadním předpokladem pro snížení hladiny cholesterolu v krvi je úprava stravy, kdy živočišnou stravu nahrazujeme (ne ve všech případech) stravou rostlinnou, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnných obilovin a z masa si vybíráme pouze maso bílé a libové červené. Rozhodně není cílem omezit příjem cholesterolu na minimum, neboť paradoxně může dojít k dalšímu zvýšení cholesterolu, protože si začne tělo tvořit svůj cholesterol v daleko větší míře.

Jak zjistit hladinu cholesterolu?

Hladinu cholesterolu lze zjistit pouze stanovením jeho koncentrace v krvi. To je jeden z mnoha důvodů, proč chodit na lékařské prohlídky a aktivně se zajímat o své zdraví, a to ne jen z hlediska cholesterolu. Úpravou stravy a sportováním lze hladinu cholesterolu účinně snížit bez nutnosti neustálého chození k lékaři a užívání léků na předpis, které mohou mít navíc nežádoucí účinky.

Pokud se chceme vyhnout užívání léků na předpis, můžeme se kromě úpravy stravy a zvýšení tělesného pohybu začít léčit homeopatickými léky. Ideálním homeopatikem k léčbě vysoké hladiny cholesterolu je Lycopodium clavatum. Toto homeopatikum zlepšuje činnost jater a podporuje tvorbu žluči a žlučových kyselin, které jsou hlavním místem odbourávání cholesterolu v lidském těle. Homeopatie je ale metoda, která léčí pacienta přísně individuálně, proto při metabolickém problému, kterým bezpochyby je i zvýšená hladina cholesterolu, je vhodné navštívit lékaře homeopata, který po komplexním vyšetření vybere lék cíleně.

Na závěr je třeba říci, že základem léčby zvýšeného cholesterolu je včasné odhalení tohoto problému, je tedy nutné chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Změnou našeho jídelníčku, zařazením sportu a užíváním homeopatických léků můžeme hladinu cholesterolu úspěšně snížit, aniž bychom museli užívat léky na lékařský předpis. A navíc tak uděláme něco pro své zdraví.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také