Zánět močových cest a močového měchýře

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Na zánět močových cest se nejčastěji předepisují antibiotika. Infekci zlikvidují, ale záněty se často vracejí.

K zánětu močových cest a močového měchýře dochází při průniku mikrobů do močové trubice a odtud do vyšších etáží vylučovacího ústrojí a nezřídka může dojít i k infekci ledviny tzv. pyelonefritidě. Tyto záněty jsou způsobeny nejčastěji bakteriemi, a proto se obvykle léčí antibiotiky.

Na zánět močových cest se nejčastěji předepisují antibiotika. Infekci zlikvidují, ale záněty se často vracejí.Na zánět močových cest se nejčastěji předepisují antibiotika. Infekci zlikvidují, ale záněty se často vracejí.

Velmi častým původcem je Escherichia coli, která je typickým představitelem střevní bakterie. I přes důsledné dodržování hygieny se může stát, že se tato bakterie dostane do močových cest a vyvolá zánět. Velmi frekventovanou skupinou původců jsou chlamydie, mykoplazmata a jiní původci pohlavních nemocí, které se nejčastěji přenášejí, jak už z jejich názvu vyplývá, pohlavním stykem. Ženy trpí těmito záněty daleko častěji než muži (zejména díky anatomickým odlišnostem močového ústrojí: např. ženy mají mnohem kratší močovou trubici).

Rizikovými skupinami jsou zejména ženy se sníženou imunitou, cukrovkou či těhotné ženy. Rizikovými faktory pro vznik zánětu je zejména prochlazení, nedostatečná osobní hygiena, stres, zadržování močení, promiskuita atd.

Příznaky infekce močových cest

Záněty močových cest se projeví nejčastěji změnami při močení. Prvním příznakem je pálení či řezání při močení, močení může být silně bolestivé, v moči se může objevit krev, nebo bílkovina. Dále se může měnit barva a zápach moči, která může být zakalená apod. Bolest v podbřišku a bolest za stydkou sponou jsou také příznaky svědčící pro zánět močových cest. Pokud se bolest stěhuje do beder, stupňuje se, začne se zvyšovat teplota, nastupuje zimnice, třesavka, nausea a zvracení – to už svědčí pro přestup infekce na ledvinu a je nutné co nejdříve vyhledat lékaře.

Klasickým přístupem k léčbě těchto infekcí je léčba antibiotiky, které mohou infekci zlikvidovat, nicméně je časté, že se záněty vrací a způsobují velké nepříjemnosti. Velmi důležitým prvkem léčby při zánětu ledvin a močových cest je dostatečný příjem tekutin – nejlépe obyčejné vody, můžeme také přidat urologické či bylinkové čaje. Velký příjem tekutin způsobí zvýšení tvorby moči, a tím zlepší vyplavování mikroorganizmů z těla ven. Dále se je dobré vyvarovat se kořeněným jídlům, alkoholu a černé kávě. Velmi často se doporučuje užívat brusinky či doplňky stravy z nich vyrobené. Úlevou od bolestí mohou být sedací horké koupele apod. Zásadní prevencí je pak se vhodně a teple oblékat.

Homeopatická léčba zánětů močových cest

Existuje celá řada homeopatik pro léčbu zánětů močových cest, proto je vhodné, než nasadíme příslušnou léčbu, poradit se s odborníkem homeopatem. K léčbě močových infekcí používáme:

ACONITUM NAPELLUS 9CH - jedná se o homeopatikum, které se používá zejména při prudkých nesnesitelných bolestech, které se dostavují při močení. Může se dostavit neustálé nucení na močení, přičemž moč odtéká jen po kapkách. Rovněž může být moč zbarvena do červena, pokud je v ní příměs krve. Skoro vždy je zánět doprovázen vysokou horečkou, nebo vznikne po velkém prochlazení zvláště oblasti močových cest a ledvin.

BELLADONNA 9CH se používá zejména při prudkém nástupu onemocnění, často z pocitu plného zdraví dochází k náhlým a prudkým bolestem v podbřišku či v oblasti bederní krajiny, při chůzi se otřesy akcentuje bolest. Pacient je schvácen horečkou, má zarudlý obličej a silně se potí.

APIS MELLIFICA 15CH se podává při silném nucení na močení, kdy odchází jen několik kapek moči, bolest se stupňuje, a bývá nejhorší právě na konci močení. Někdy může dojít k spontánnímu úniku moči při zvýšení nitrobřišního tlaku (např. při zakašlání).

ARSENICUM ALBUM 9CH se podává při bolestech v oblasti močového měchýře, a to zejména při pocitu, jako by byl měchýř ochrnutý, tzn. vylučování moči je sporé a dochází k následnému vyčerpání. Pacient je neklidný, má strach ze závažné nemoci, ze smrti atd. Je velmi zimomřivý a chlad všechny příznaky velmi zhoršuje, naopak teplo zlepšuje. Při močení jsou bolesti pálivé.

Při léčbě infekcí močových cest a ledvin lze využít mnoho homeopatických léků, vybraných přesně podle symptomů každého pacienta. Pokud trpíte často těmito infekcemi, je na místě se obrátit na odborníka – homeopata, který individuálně zvolí správný homeopatický lék a jeho dávkování. Homeopatická léčba je efektivní a je bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také