Příprava na operaci

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Operační výkon je pro lidský organismus bezpochyby vždy zátěží.
Operační výkon je pro lidský organismus bezpochyby vždy zátěží.Operační výkon je pro lidský organismus bezpochyby vždy zátěží.

Operační výkon je pro lidský organismus bezpochyby vždy zátěží. Velmi důležité je přitom brát v potaz celkový stav operovaného, rozsah výkonu, možné komplikace. Zátěž pro organizmus představuje jednak operační výkon samotný, při kterém jsou hmožděny operované tkáně, dochází k přerušení drobných cév a krvácení, zpomalení peristaltiky atd. A také druhou složku operační zátěže tvoří podávané léky při anestézii. Lékaři se samozřejmě snaží negativní dopady na lidský organizmus minimalizovat jednak přísnou indikací k operačnímu výkonu, přípravou na něj, ale také dodržováním zásad fyziologického operování (minimalizace traumatizace tkání, důsledné stavění krvácení apod.), a rovněž šetrným vedením anestézie atd.

Před operací posilněte své tělo

Velkou roli při adaptaci na tuto operační zátěž hraje zejména celkový stav operovaného. Je samozřejmé, že mladý trénovaný a jinak zdravě žijící člověk má velké fyziologické rezervy, které během operace může využít, a tak snáze překlenout období operace a rekonvalescence. Rizikovou skupinou pacientů, kteří operační zátěž daleko méně snášejí, jsou lidé obézní, a zejména jsou-li navíc kuřáky. Udržování optimální hmotnosti spolu s vyhýbáním se nikotinismu jsou zcela zásadní opatření před operací, je-li to časově možné, samozřejmě.

Dalšími faktory, které je nutno při přípravě na operaci brát v potaz, jsou: rozsah výkonu a jeho povaha, přítomnost závažných celkových onemocnění, plánovaný či neplánovaný výkon atd. U plánovaných výkonů (např. totální endoprotéza kyčelního kloubu, náročnější stomatologický zákrok, atd.) je zpravidla různě dlouhá čekací doba na operaci. V tomto případě se může stát, že pacient před výkonem onemocní akutní respirační či jinou infekcí (rýma, kašel, teplota, průjmy). Tato infekce pak zpravidla znemožní operační výkon, a je nutné jej opět odložit.

Klíčovou záležitostí, jak se může člověk na operaci připravit, je posílit imunitní systém, a snažit se tak předejít infekci. V klasické medicíně lze užívat doporučené dávky vitamínu C, ovšem nikoliv ve formě různých tablet (často mají velmi pochybné vstřebávání), ale v podobě stravy, která je bohatá na zeleninu a ovoce.

Homeopatika pomohou snížit riziko infekce a podpoří hojení

Homeopatie rovněž nabízí celou řadu přípravků, které jsou schopny účinně stimulovat imunitní systém a snížit riziko vzniku infekčního onemocnění, a to v nejméně vhodnou dobu, tedy před operačním výkonem. Již dva měsíce před plánovaným operačním výkonem je vhodné užívat Oscillococcinum, nejlépe jednu tubu týdně. Výrazného zlepšení imunitního systému docílíme přidáním léku Echinacea angustifolia 5CH, a to v dávkování 2× denně 5 granulí. Ideální je přidat jej k léku Oscillococcinum, a to 14 dní před plánovaným operačním výkonem. Dojde tak k znásobení účinku obou přípravků, a tím k zlepšení funkce imunitního systému.

Posílení imunitního systému však není důležité pouze pro prevenci vzniku infekčních onemocnění. Imunitní systém a jeho složky hrají klíčovou roli v procesu hojení operační rány, a rovněž brání vzniku infekčních (zejména hnisavých) komplikací, což může výrazně zvýšit pooperační bolestivost, může dojít k dehiscenci ( rozpadu) rány, může být nutné ránu znovu otevřít, ale každopádně se prodlouží nutnost hospitalizace, což je pro pacienty velmi nepříjemné.

Homeopatický přípravek Pyrogenium 15CH snižuje riziko vzniku hnisavých komplikací v operační ráně. Vhodné je užít 5 granulí večer před operací a ráno v den operace. U komplikovaných případů ho lze užívat i po další 3 dny po operačním výkonu.

Velmi účinným homeopatikem zrychlujícím hojení ran je lék Arnica montana 15CH,který podáváme opět den před operací, v den operace a posléze v období rekonvalescence, kdy dávkování by mělo být časté, v případě intenzivní pooperační bolesti a se zlepšením stavu by se měly intervaly mezi dávkami léku prodlužovat. Každopádně lék podáváme minimálně 2× denně po celou dobu, až do úplného zhojení rány. Toto homeopatikum výrazně urychluje a zkvalitňuje regeneraci tkání, a tak pomůže pacienta co nejdříve vrátit do běžného života.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také