Impetigo a jeho homeopatická léčba

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Impetigo je odborné označení pro infekční kožní nemoc způsobovaná bakteriemi.

Impetigo je odborné označení pro infekční kožní nemoc, která je způsobena streptokoky a stafylokoky, bakteriemi které běžně žijí na lidské pokožce. Pokožka může být zcela zdravá, nebo impetigo může vzniknout v terénu ekzematických změn, při mechanickém poškození kůže apod. Je to choroba, která postihuje spíše děti než dospělé, a to z důvodu méně vyvinutého imunitního systému, a navíc děti jsou často odřené či poškrábané, což cestu infekce zjednoduší.

Impetigo je odborné označení pro infekční kožní nemoc způsobovaná bakteriemi.Impetigo je odborné označení pro infekční kožní nemoc způsobovaná bakteriemi.

Existují dvě základní formy impetiga: bulózní a non-bulózní. Při bulózní formě se vytvářejí puchýře, které se pokrývají žlutavou lepkavou tekutinou. Non-bulózní impetigo má podobu červené vyrážky. Lokalizace impetiga je velmi variabilní, a může být prakticky kdekoliv (častá je lokalizace na obličeji).

Impetigo může bolet různě intenzivně, každopádně je vhodné co nejdřív začít s léčbou, aby se vyrážka příliš nerozšířila. Klasickou léčbou impetiga je nasazení antibiotické léčby, ať už ve formě mastí, nebo je někdy nutné, při rozsáhlém nálezu, i celkové podávání antibiotik. Rozvoj impetiga často koreluje se stavem imunitního systému a s hygienickými návyky dotyčného jedince. Proto je vhodné se v prevenci výskytu zaměřit zejména tímto směrem – čili dodržovat přiměřenou hygienu, a posilovat imunitní systém otužováním, dostatečným příjmem vitamínů či užívat homeopatika na podporu a posílení imunitního systému.

Homeopatická léčba

Kromě léčby antibiotiky lze velmi účinně pomoci i léky homeopatickými. Konkrétně se v této indikaci používá SILICEA 9CH, a to v dávkování 2× denně po 5 granulích. Toto homeopatikum se také používá k léčbě jiných hnisavých onemocnění kůže, akné apod. Ve srovnání s antibiotiky je homeopatikum cenově dostupnější a jedná se o přírodní produkt, který nezatěžuje lidský organismus tak, jak vídáme u antibiotik. Na homeopatika neexistují alergické reakce a jsou velmi účinná.

Pro děti, které jsou ve vývoji, a jsou na toxické účinky antibiotik mnohem citlivější než dospělí, představují homeopatika vhodný způsob léčby. Také je možné antibiotika doplnit právě homeopatií k akcentaci účinku. U malých dětí je vhodné překrytí gázou, aby si vyrážky neškrábaly, a neroznášely si tak infekci na další místa. Vždy je vhodné navštívit lékaře homeopata, který doporučí léčbu přesně na míru konkrétnímu pacientovi.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také