Homeopatie a hlasivky

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Krom homeopatických léků může pomoci i vhodný bylinný čaj.

Podzim a zima s sebou přináší chlad, vlhko a mnoho nejrůznějších původců respiračních onemocnění. To vše může působit na hlasivky a pak pociťujeme únavu, chraptíme nebo dojde k úplné ztrátě hlasu, což je velmi nepříjemné.

Krom homeopatických léků může pomoci i vhodný bylinný čaj.Krom homeopatických léků může pomoci i vhodný bylinný čaj.

Existuje celá řada homeopatických přípravků, které mohou pomoci při uzdravování hlasivek a navracení hlasu. Kantory velmi ceněný přípravek pro léčbu chrapotu nejrůznější etiologie je polykomponentní homeopatický přípravek Homeovox, který lze užívat jednak jako prevenci vzniku onemocnění hlasivek, a to v dávkách 2 tablety 2× denně, jednak při léčbě již vniklého onemocnění. Pak se však mění dávkování a to při vzniku akutního zánětu hrtanu se ztrátou hlasu se podávají dvě tablety každou hodinu. Tablety se nepolykají, nýbrž se nechají volně rozpustit v ústech. Při zlepšování stavu lze hodinové intervaly postupně prodlužovat. Homeovox je přípravek polykomponentní, tedy obsahuje více účinných látek tak, aby pokryl nejběžnější příčiny ztráty hlasu.

Doporučené léky na hlasivky:

Pro učitele zpěvu, zpěváky či jiné profese, kdy je hlas základním pracovním nástrojem, je vhodnější využít cílenější léčbu monokomponentním přípravkem:

  • Arnica montana 9CH se používá při vzniku chrapotu až ztráty hlasu z nadměrného vypětí hlasivek.
  • Manganum metallicum 9CH se používá při chrapotu z vlhka a zimy, s pocitem, že hrdlo pokrývá blána nutící nemocného ke kašli
  • Argentum metallicum je homeopatikum, které se používá při námaze hlasivek, s pocitem poranění hlasivek a pálivou bolestí při mluvení. Pacient také může mít pocit třísky, zabodnutého v krku.
  • Magnesia carbonica 9CH při bolesti v krku spojené s chrapotem vázané na menstruaci - před nebo během menstruace.

Základním dávkování je podání jedné dávky (5 kuliček) každé dvě hodiny, při zlepšení postupně intervaly prodlužujeme až do úplné úzdravy. Homeopatická léčba je bezpečná, účinná a bez rizika alergií či jiných komplikací s léčbou spojených.

Pro zpěváky existuje specifická léčba chrapotu, kdy ztráta hlasu, chrapot a namožení hlasivek je doprovázeno trémou z vystoupení. Homeopatické přípravky pro zpěváky jsou tyto:

  • Gelsemium 15 CH použijeme při pocitu ztuhlého krku a jazyka, při pocitu velké trémy z vystoupení, která se projevuje třesem.
  • Argentum metallicum 15CH podáváme při trémě s velkým neklidem, který se zlepšuje pohybem .
  • Ignatia 15CH je lékem velkého emočního vypětí a je také s oblibou používána zpěváky.
.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také