Homeopatie a bolest zubů

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Důležitá je správná prevence. Váš zubní lékař Vám vysvětlí, jak se o zuby správně starat.

Bolestmi zubů si prošel každý z nás a každý si jistě dobře vzpomene, jak je bolest zubů nepříjemná. Bolesti zubů vznikají při dráždění nervových vláken, která procházejí kanálky v zubovině. Příčinou bolestí je narušená zubovina – nejčastěji v důsledku zubního kazu, který je celosvětově zdaleka nejčastějším lidským onemocněním, a to jak u dětí, tak i u dospělých.

Důležitá je správná prevence. Váš zubní lékař Vám vysvětlí, jak se o zuby správně starat.Důležitá je správná prevence. Váš zubní lékař Vám vysvětlí, jak se o zuby správně starat.

Podstatou zubního kazu je přítomnost bakterií, které cukr obsažený v potravě rozkládají na kyselinu mléčnou (je to kyselina jako kterákoliv jiná) a ta postupně naleptává sklovinu, která tvoří ochranný plášť celého zubu. Naleptávaná sklovina ustupuje, a tak se dostávají bakterie dále, až do zuboviny, kde obnažená nervová vlákna reagují velmi citlivě na teplé a studené podněty a způsobují bolest. Postupně je neošetřený zub stále více drážděn přítomnými bakteriemi, zbytky potravy, a bolest stále narůstá. Pakliže bakterie dosáhnou až na dřeň zubu, celý zub postupně odumírá, ale bolest může i ustoupit, neboť nervová vlákna zprostředkující bolest jsou zničena, stejně jako dřeň zubu.

Nejdůležitější je prevence

Základním doporučením je samozřejmě prevence vzniku zubního kazu, a to zejména pravidelným a hlavně správným čistěním zubů, a dále pravidelná návštěva zubního lékaře. Není důležité používat sofistikovaný technicky perfektní zubní kartáček a zubní pastu, ale především čistit si zuby pravidelně, tak se odstraní zbytky potravy a zlikviduje se tak živná půda pro ústní bakterie. Zuby by se měly správně čistit po každém jídle, což v praxi nebývá právě jednoduché, ale i 3× denně je postačující. Pravidelná návštěva zubního lékaře (alespoň 2× do roka) je rovněž velmi důležitou součástí péče o chrup, neboť zubní lékař může rozpoznat počínající problém a řešit jej, než dojde k nenávratnému poškození zubu. Zub lze samozřejmě nahradit, ale pacienta to stojí nemalé finanční prostředky, spoustu času a také bolesti, než je nový zub implantován.

Bolest zubů může být způsobena také prořezáváním chrupu u dětí nebo i u dospělých při růstu zubů moudrosti. Jiná bolest bývá způsobena extrakcí zubu u zubního lékaře. Bolesti zubů z různých příčin jsou většinou zvládány klasickými léky proti bolesti. Homeopatie však dokáže rovněž ulevit od bolesti přirozenějším způsobem, bez zbytečné metabolické zátěže a nežádoucích účinků léků.

Bolest po extrakci zubu

Po vytržení zubu (extrakci) zubním lékařem může v místě zubního lůžka vzniknout zánět, dochází k otoku a ke vzniku bolesti. Z homeopatických léků je v tomto případě nejúčinnější tento „ koktejl“: nasypeme do 2dcl čisté vody po pěti granulích od každého homeopatika: Arnica montana 15CH, Hypericum perforatum 15CH, Apis mellifica 15CH, rozmícháme nekovovou lžičkou a popíjíme po doušcích každých 15 minut až do odeznění bolesti. Pokud chceme dále zmírnit zánět v ráně, přidáváme ještě Pyrogenium 15CH v dávkování 5 granulí 3× denně po dobu 5 dní od extrakce. Pokud předpokládáme extrakci zubu již před návštěvou zubního lékaře, je vhodné si vzít 5 granulí Arnica montana 15CH a 5 granulí lék Rhus toxicodendron 15 CH již před cestou k zubnímu lékaři, aby účinek homeopatika nastoupil co nejdříve.

Kromě homeopatické léčby je vhodné po extrakci zubu odpočívat a chladit postiženou stranu čelisti obkladem.

Bolest zubů při prořezávání u dětí

Prořezávání prvních zoubků je dítětem obvykle vnímáno velmi bolestivě. Dítě je podrážděné, častěji naříká, a velmi špatně spí. Únavou trpí často i pečující rodiče. Malým dětem při prořezávání zoubků může pomoci Chamomilla vulgaris 15CH a Belladonna 9CH. Homeopatika připravíme tak, že od obou dáme 10 granulí do 1dcl převařené kojenecké vody. Během prořezávaní podáváme 1 lžičku roztoku každou hodinu po celý den. Pokud dítě spí, zásadně ho nebudíme a po jeho probuzení můžeme podat lžičku roztoku opakovaně. Celou léčbu provádíme až do úplného odeznění bolesti, přičemž již po dvou dnech léčby lze očekávat, že dítě bude vnímat bolest daleko méně, bude veselejší a bude lépe spát.

Přecitlivělost zubů a pulzující bolest

Běžnou přecitlivělost po stomatologickém vyšetření vyřešíme podáním léku Hypericum perforatum 30CH, který rozpustíme (5 granulí) ve 2dcl čisté vody, a popíjíme až do vymizení bolestí.

Pokud je bolest pulzující a velmi nepříjemná , je lékem volby Belladonna 30CH, 5 granulí každých 15 minut do vymizení obtíží.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také