Homeopatické léky

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Homeopatické léky mají proti chemickýcm preparátům celou řadu výhod.

Homeopatický lék je vhodnou alternativou klasických léků celé řady onemocnění a obtíží. Může jej užívat prakticky každý a to bez ohledu na fyzický stav, pohlaví či věk. Ve srovnání s klasickými léky (farmaky) mají homeopatika několik zásadních výhod.

Homeopatické léky mají proti chemickýcm preparátům celou řadu výhod.Homeopatické léky mají proti chemickýcm preparátům celou řadu výhod.

Výhody homeopatik:

  1. Homeopatické léky dokážou efektivně léčit celou řadu obtíží bez jakýchkoliv toxických účinků na organismus. To má samozřejmě velký význam pro pacienty, kteří nechtějí, aby se v jejich těle hromadily toxické látky, a naopak dávají přednost přírodním produktům. V povědomí dnešní společnosti stále sílí obava z vedlejších toxických účinků moderních léků. Homeopatie tento problém řeší.
  2. V těhotenství vzniká celá řada obtíží, které nelze řešit běžnými léky, neboť hrozí riziko průchodu léků placentou s možným negativním ovlivněním plodu. I zde nabízejí homeopatika přijatelné řešení.
  3. Homeopatika nezpůsobují žádné alergické reakce. Antibiotika, ale i jiné léky mohou způsobit mnohdy závažné a život ohrožující alergie, kterým se lze používáním homeopatik úspěšně vyhnout.
  4. Diabetici, pacienti s chronickým onemocněním jater a ledvin a další mohou mít problémy s užíváním mnoha léků, neboť zatěžují právě zmiňované orgány. Jak už bylo řečeno, homeopatika organizmus v žádném případě nezatěžují a lze je tedy bez obav užívat při řešení řady obtíží a onemocnění.

Účinné látky v homeopatii

Každé homeopatikum obsahuje jednu (monokomponentní lék) či více (polykomponentní lék) účinných látek. Účinné látky jsou zejména rostlinného či minerálního původu, ale existují i homeopatika z říše živočišné - z hadích jedů, z jedu hmyzu či z hormonů. Účinná látka je mnohokrát zředěna a homeopatikum jako takové se podává ve formě granulí, tablet, sirupu či v alkoholovém roztoku. Granule se nechávají rozpustit v ústech, u malých dětí je vhodné rozpuštění jedné dávky v 1dl kojenecké vody a podávání po lžičkách. Homeopatika se nedoporučují užívat těsně před a po jídle a pití, je vhodné dodržovat cca 20ti minutový interval, než užijeme jakýkoliv homeopatický lék.

Na rozdíl od běžných farmak mají homeopatika tu specifickou vlastnost, že jeden určitý lze použít pro řešení různých, mnohdy zcela odlišných, obtíží a onemocnění. Liší se pouze jejich dávkovaní a to s přihlédnutím k charakteru nemoci, rozsahu a tíži příznaků, celkovému stavu pacienta apod.** U homeopatik proto lze jen obtížně určit jejich přesnou indikaci a dávkování. Z toho vyplývá nutnost se poradit s odborníkem homeopatem - lékařem nebo lékárníkem. To platí zejména pro pacienty, kteří s homeopatií teprve začínají a nemají s ní tedy potřebné zkušenosti.**

Ředění homeopatických léků

Homeopatický lék obsahuje vždy vysoce zředěnou účinnou látku (či kombinaci účinných látek). Koncentrace je vyjádřena číslem plus CH – tedy např. 9 CH, 15 CH atd.

Písmena CH jsou zkratkou označení centezimální ředění dle Hahnemanna, zakladatele moderní homeopatie. Pro lepší představu - lék v koncentraci 9 CH byl z výchozí, tzv. matečné tinktury, připraven postupně 9 ředěními, a to vždy v poměru 1:100. Stupeň použitého ředění je dán konkrétními obtížemi. U fyzických obtíží je doporučováno ředění 5, 9 a 15 CH, u obtíží psychických ředění 30 CH i vyšší. Léky vysokých ředění patří do rukou lékaře homeopata.

Homeopatická mast

Homeopatika nejsou určeny pouze k vnitřnímu užití, ale existují homeopatické léky k zevnímu užití ve formě mastí, které obsahují homeopatické účinné látky rostlinného či živočišného původu. Vyrábějí se pomocí nejmodernějších postupů a jejich kvalita je přísně kontrolována. V současné době je na našem trhu široká nabídka homeopatických mastí, které mohou pomoci od celé řady onemocnění.

Velmi vhodné jsou zejména k léčbě kožních onemocnění dětí i dospělých: opruzeniny, ekzémy, následky kousnutí hmyzem, kontaktní či chemické dermatitidy. Dospělí lidé pak ocení jejich pomoc při léčbě bolestí zad, bolestí kloubů, při zánětech, traumatech, hemoroidech atd.

Homeopatické kapky

Kapky obsahující homeopatickou účinnou látku jsou oproti běžným granulím, které se nechávají rozpustit v ústech, výhodnější zejména v rychlosti nástupu účinku, která je mírně vyšší než u granulí. Tekutina se rychleji dostává do našeho organizmu a může tedy začít blahodárně působit dříve. Oproti běžným kapkám mají ty homeopatické tu zvláštnost, že se před podáním nemají kapat na kovovou lžičku - buď se nakapají na lžíci z umělé hmoty, nebo se nechají rozpustit v doušku vody a vypijí.

Homeopatické konstituční typy

Konstituční homeopatie vychází z celostního pohledu na člověka. V praxi to znamená, že se zaměřujeme na všechny aspekty zdraví – tedy fyzickou, psychickou a emocionální stránku. V medicíně existuje podobný termín – biopsychosociální pohled na lidské zdraví.
Konstituční předepisování homeopatické léčby je důležité zejména u dlouhodobých chronických onemocnění popř. u onemocnění, která se mají tendenci neustále opakovat a vracet. Jedná se o alergie a jiné poruchy imunity, psychosomatické obtíže, emocionální nevyrovnanost, deprese, stavy úzkosti atd.

Každý člověk patří k určitému konstitučnímu typu. Ten je dán způsobem chování člověka, jeho způsobem myšlení a prožívání, náchylností k některým chorobám, citlivostí k vnějším vlivům apod. Konstituční homeopatický lék pomáhá tyto predispozice, dané konstitučním typem člověka, minimalizovat. Předepisování homeopatika podle konstitučního typu je velmi složitá záležitost, proto patří do rukou zkušeného homeopata – odborníka.

Homeopatie nenahrazuje léčbu, kterou určí ošetřující lékař, ale může ji ale vhodně doplnit.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také