Encyklopedie homeopatik živočišného původu

16.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Homeopatických přípravků je celá řada a pro laika bez zkušeností je mnohdy velmi těžké se v nich orientovat. Nicméně můžeme využít konzultace s homeopatem - odborníkem. V současnosti již existuje celá řada praktických lékařů či jiných lékařů specialistů, kteří svým pacientům homeopatickou léčbu doporučují.

APIS MELLIFICA - Včela medonosná

Homeopatikum obsahující účinné látky včelího původu se používají u mnoha stavů.

Na prvním místě je potřeba zmínit otoky - rychle vznikající, rozsáhlé i menší, vzniklé kdekoliv na těle. Otoky mohou být různorodého původu – ať je to otok po píchnutí hmyzem, otok po úraze nebo otok jako důsledek alergie nebo zánětu (např. prsu). S léčbou otoků souvisí i mnoho onemocnění kůže, u kterých je otok velmi hojně zastoupen. Jedná se o onemocnění zánětlivého či alergického rázu např.: kopřivka, popáleniny, sluneční úpal, ekzémy, dermatitidy, opary, akutní zánět spojivek apod.

Charakteristický je vzhled otoku, který je narůžovělý, bolestivý, pálivý a teplý. Vždy se zlepšuje chladným obkladem.

Dávkování: 15 CH, opakovaně dle potřeby 5 granulí, při zlepšování postupně vysozovat.

OUMON HISTAMINE

Oumon histamine je velmi zajímavým homeopatickým přípravkem, minimálně už díky svému původu. Získává se totiž ze tkání zvířat, která prodělala anafylaktický šok. Anafylaktický šok je nejzávažnějším typem alergické reakce, kdy protilátky typu IgE aktivují receptory na žírných buňkách v celém těle. Žírné buňky posléze vyplaví celou řadu látek, které zjednodušeně řečeno způsobí dušnost, kolapsový pokles tlaku atd. Pokud se postiženému člověku nedostane rychle adekvátní pomoci, umírá.

Obecně se toto homeopatikum používá u obtíží alergického rázu, kdy jsou indikována klasická antihistaminika. První skupinou jsou dýchací alergie jako např. astma, alergická rýma či kašel, dále se jedná o kožní alergické reakce typu ekzémů či kopřivky.
Dávkování: 15 nebo 30 CH, 5 granulí 2× denně.

SPONGIA TOSTA - živočišná mořská houba

Jedná se o homeopatikum, které je vyrobeno z kostry benátské nebo řecké houby rodu Euspongia. Matečná tinktura se vyrábí z hnědého prášku získaného spálením schránky.

Důležitou indikací léku jsou záněty hrtanu – laryngitidy, které se projevují palčivou bolestí za hrudní kostí a dráždivým suchým kašlem. Horečka může, ale nemusí, být přítomna. Pokud jsou zasaženy i hlasivky, vzniká chrapot.

Obtíže se často zhoršují nebo vznikají náhle, v noci, kdy se pacient probudí, velmi špatně se mu dýchá a může prožívat velkou úzkost z toho, že se udusí.

Malé děti, které se v noci probudí s dusivým až štěkavým kašlem, je jako první pomoc nutno vzít k otevřenému mrazáku či k oknu, aby mohly dýchat chladný vzduch a neprodleně vyhledat lékaře. U dospělých pacientů nebývají laryngitidy tak dramatické (děti mají velmi malý průsvit dýchacích cest a proto se při zánětu a následném otoku dýchací cesty mohou uzavřít), jako to vidíme u malých dětí.
Homeopatikum poskytne úlevu od zmiňovaných obtíží, navíc je nutné si uvědomit, že je celá řada laryngitid virového původu, proto jsou antibiotiky neřešitelná.

Lék Spongia je vhodné podávat ihned po projevení prvních příznaků, opakovaně a velmi často – i co 5 minut 1 dávku v ředění 9 CH. Maminky, které mají s lyrangitidou dětí zkušenost, mívají lék Spongia společně s lékem Apis nachystané po ruce, aby mohly oba léky dítěti co nejdříve podat. Pokud jsou léky podány včas, lze se velmi účinně vyhnout pobytu v nemocnici.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také