Encyklopedie homeopatik rostlinného původu

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Homeopatika s účinnými látkami rostlinného původu mají největší zastoupení v celé homeopatii a jejich počet je téměř nekonečný, stejně tak jako počet indikací, ve kterých by se měla podávat. Nejlepším řešením je proto vyhledat odbornou homeopatickou pomoc, neboť základem homeopatie by měl být individuální přístup lékaře k pacientovi.

ACONITUM NAPELLUS - Oměj šalamounek

Oměj je okrasnou bylinou z čeledi pryskyřníkovitých, která dosahuje velikosti až 150cm a poznáme ji podle krásných modrofialových květů.

Homeopatický lék Aconitum napellus se používá zejména při prochlazení a následných akutních respiračních infekcí, které se projevují únavou, vysokou teplotou (až ke 40oC), zrudnutím obličeje, rýmou, suchým kašlem. Příznačný je také neklid i to, že se pacient nepotí, má suchou, horkou kůži a velkou žízeň. Dále najde své využití u bolestí ucha, chrapotu a neuralgických obtíží, zánětu spojivek – u všech indikací vždy jako následky prochlazení.

Lék podáváme v ředění 9 CH, 5× denně 5 granulí, při vysoké horečce i co 1 hodinu 5 granulí.

Lék lze velmi účinně použít také při léčbě akutního strachu či úzkosti, nebo při léčbě různorodých obtíží vzniklých jako následek šoku či úleku. V tomto případě podáváme lék v ředění 15 nebo 30 CH, 2× denně 5 granulí.

ARNICA MONTANA - Prha chlumní, Prha arnika či Arnika horská

Arnika horská je krásně vonící bylina z čeledi složnokvětých, která roste zejména na horských pastvinách od června do srpna a má velké žluté květy.

Homeopatický lék Arnica montana 9 CH je známá zejména mezi sportovci, neboť výborně působí v léčbě bolesti a svalové únavy po sportovních výkonech, při všech zraněních či při rekonvalescenci po operačních výkonech všeho druhu.

Odstraňuje bolest, má protizánětlivý a analgetický účinek, výrazně zkracuje délku rekonvalescence. Proto je její využití tak všestranné. Lék podáváme podle intenzity obtíží, i co 15 minut 5 granulí. Postupně, při zlepšování stavu intervalu prodlužujeme. Velmi důležitá je včasnost podání léku – čím dříve je lék podán, tím větší je účinek, který mnohdy postiženého překvapí. Při vážnějších úrazech podáváme v ředění 15 CH. Lék lze užít také jako prevence svalové únavy (nejen při sportu, ale také např. při práci na zahradě či při umývání oken), zde lépe v ředění 9 CH, 5 granulí před zátěží a dále dle potřeby 2 – 3× denně.

Nezastupitelné místo má Arnica montana 9 CH při operacích či stomatologických zákrocích – jako lék přípravy k operaci i lék pooperační. Dávkování: před operací večer a ráno 5 granulí, po operaci minimálně 3 - 5× denně 5 granulí, v případě potřeby častěji, podle zlepšování stavu postupně vysazovat.

BELLADONNA - Rulík zlomocný

Rulík je asi 50cm vysoká bylina z čeledi lilkovitých, má zvonkovité květy, z nichž postupně vznikají černé bobule podobné borůvkám. Jedná se o prudce jedovatou rostlinu.

V homeopatii se lék Belladonna 9 CH využívá u horečnatých stavů různého původu (chřipka, nachlazení, angíny, záněty – zubů, prsu), při bolestech v krku, bolestech hlavy, akutních bolestech ucha, u postižní kůže (popáleniny, ekzémy, pobodání hmyzem). Obtíže provází vysoká horečka (ale může i kolísat), pacient se potí, má rudé tváře a rty, lesklé oči, suché sliznice. U kožních obtíží je pokožka rudá, lesklá, horká, pulzující.

Bolesti, které jsou pro lék Belladonna charakteristické, jsou úporné, tepavé, při bolestech hlavy je postižený přecitlivělý na hluk a světlo.
Lék podáváme v ředění 9 CH, 3-5× denně 5 granulí, v akutním stavu i co 15 minut a postupně při zlepšení intervaly prodlužujeme.

CHAMOMILLA VULGARIS - Heřmánek pravý

Heřmánek pravý, pravděpodobně nejznámější léčivá bylina vůbec, s charakteristickou a velmi příjemnou vůní. Roste v teplejších oblastech na polích, u cest atd. Své uplatnění najde především při léčbě bolestí různého typu a charakteru, u škubavých, bodavých či palčivých bolestí.

V homeopatii se Chamomilla vulgaris s velkým úspěchem používá k léčbě bolestí u malých dětí (ale nejen u nich). Bolesti jsou silné a nesnesitelné, pacienti jsou často zlostní a vzteklí, nenechají na sebe sáhnout, brání se vyšetření i změření teploty. Lék v potenci 9 CH má vynikající efekt při léčbě bolestí a neklidu u dítěte, kterému se prořezávají zoubky (typický je zde nejen vztek, ale také zčervenání jedné tváře či zklidnění dítěte houpáním), ženám přináší úlevu od křečovitých menstruačních bolestí, pomáhá u kolik jaterního, ledvinného či střevního původu.

Lék podáváme podle intenzity bolestí – čím jsou silnější a úpornější, tím podáváme lék častěji (i co 15 min 5 granulí). U malých dětí, kterým se prořezávají zoubky, je vhodné lék podávat naředěný (2 dl vody + granulí) po lžičkách velmi často. Postupně při zlepšení intervaly prodlužujeme.

CHINA RUBRA - Chinovník žlutočervený

Kůra chinovníku, stromu původně z Jižní Ameriky dovezeného do Evropy v 17. století, se velmi rychle začala používat zejména v léčbě malárie, proti které nebyl v té době žádný jiný lék.

V homeopatickém ředění účinně pomáhá při následcích ztráty tělních tekutin, které provází vyčerpání, únava, malátnost, závratě. Obtíže jsou důsledkem průjmů, zvracení, intenzivního pocení, následkem silného nebo opakovaného krvácení (např. porod).

Podáváme v ředění 9 CH podle intenzity obtíží. Minimálně 3× denně 5 granulí, v případě průjmu po každé stolici 5 granulí.

GELSEMIUM SERPERVIRENS - Jasmín virginský

Jasmín virginský neboli planý jasmín je keř dovezený do Evropy v 17. století z Ameriky. Má voňavé žluté květy a kromě svých léčivých vlastností je oblíben také jako okrasná rostlina.

V homeopatii se užívá lék v ředění 9 nebo 15 CH zejména při léčbě příznaků chřipky či nachlazení - zchvácenosti, únavy (pacient nemá sílu vylézt z postele), útlumu, bolestí hlavy (v zadní části), horečky. Uvedené obtíže mohou být také důsledkem slunečního úpalu, u kterého lze Gelsemium s dobrým efektem použít.

Velmi účinné je Gelsemium také u obtíží spojených s trémou či strachem, ať už to je tréma před zkouškou nebo strach před zubním (i jiným) ošetřením. Tréma se projevuje psychickou i fyzickou strnulostí, průjmem nebo častým močením. I přes to, že se student ke zkoušce připravil, má u zkoušky v hlavě „prázdno“. Strach kromě častého močení, pocení a bušení srdce může také provázet třes i sklon k omdlévání.

Lék podáváme v ředění 15 nebo 30CH, při trémě nebo před vyšetřením večer před zátěží jednorázově 5 granulí a pak opakovaně podle potřeby.

HYPERICUM PERFORATUM - Třezalka tečková

V homeopatickém ředění se rostlina hojně používá při dráždění či poškození nervových zakončení, které je charakteristické velkou bolestivostí – např. bolesti po stomatologickém výkonu či po úraze (přiskřípnuté prsty).

Používáme ji v ředění 9 nebo 15 CH u bolestí zubů se zánětem nervu či po vytržení zubu, u bolestí páteře v důsledku uskřinutí nervu vystřelující do různých částí těla a také u bolestí při pásového oparu. Lék podáváme opakovaně v rytmu bolestí, čím je bolest silnější, tím častější je podávání léku. Při zlepšení stavu postupně prodlužujeme intervaly mezi dávkami léku.

Hypericum perforatum lze použít také v prevenci slunečních alergií. V tomto případě se užívá v potenci 15 CH, 1× denně 5 granulí 14 dnů před sluněním.

LYCOPODIUM CLAVATUM - Plavuň vidlačka

Plavuň vidlačka je zákonem chráněná bylina rostoucí v podhorských až horských oblastech s křemičitou půdou prakticky na celém světě.

V homeopatii se užívá zejména při trávicích obtížích, jež mají původ ve zhoršené funkci jater a žlučových cest (proto se pacienti často vyhýbají tučným jídlům). Pacienti trpí rychlým pocitem nasycení (dítě je po pár soustech syté, ale za chvíli má opět hlad), nechutenstvím, pocitem nafouknutého břicha a nadýmáním. Po jídle mohou pociťovat silnou únavu, pálení žáhy, zvracení či zácpu - navíc se mohou objevit bolesti hlavy. Od všech těchto příznaků může homeopatikum pomoci. Lék podáváme v ředění 9 nebo 15 CH, 3 – 5× denně 5 granulí.

PULSATILLA VULGARIS - Koniklec

Koniklec je zákonem chráněná bylina s velkými fialovými květy. Homeopatický lék Pulsatilla vulgaris se podává při onemocněních dýchacích cest (akutní a chronické rýma, záněty průdušek). Velmi vhodná je v období rekonvalescence po virových onemocněních. Používá se ale také k léčbě řady dalších onemocnění: akutní zánět spojivek, deprese a úzkost žen spojených s plačtivostí a přecitlivostí, strach o obavy u dětí, zažívací potíže s nadýmáním a pocitem nafouknutého břicha.

Rýma a kašel jsou charakteristické žluté až žlutozelené výtoky, více ve dne, v noci se výtok zastaví a ráno opět spustí. Podobný vzhled má i výtok z očí při zánětu spojivek.

Dávkování: u psychických obtíží podáváme v ředění 15 nebo 30 CH 3× denně 5 granulí, v ostatních případech 9 CH 3 – 5× denně 5 granulí.

RHUS TOXICODENDRON - Škumpa jedovatá

Podává se zejména při potíží pohybového aparátu – při poškození vazů, šlach a kloubů, problémech s páteří zejména revmatického původu. Potíže jsou charakteristické bolestivostí (která se ale zlepšuje mírným pohybem) a ztuhlostí pohybového aparátu (zejména ráno při začátku pohybu, než se aparát „rozjede“).

Další indikací k podání tohoto homeopatika jsou opary, chrapot a některá další kožní onemocnění: ekzémy, růžovka, růže. Pro lék je charakteristický výsev drobných puchýřků provázených pálením a svěděním a také to, že vznikají při prochlazení po předchozím přehřátí. Chrapot, který také může vzniknout po prochlazení nebo promoknutí, je horší ráno a večer, během dne se zlepšuje.
Bolesti kloubů mohou být způsobeny také virovým onemocnění, v tomto případě je pacient slabý, má horečku, žízeň. Bolesti kloubů se i zde zlepšují pohybem.

Lék užíváme v ředění 9 nebo 15 CH, 3 – 5× denně 5 granulí.

THUYA OCCIDENTALIS - Zerav západní

Zerav západní je stále zelený strom z čeledi cypřišovitých, který roste zejména na území Severní Ameriky. V homeopatii se používá zejména v případech chronických onemocnění, která jsou spojena s dysfunkcí imunitního systému v důsledku očkování, častého užívání antibiotik či působením toxických látek z vnějšího prostředí. Proto nachází široké uplatnění u mnoha onemocnění, neboť stimuluje imunitní systém. Jedná se o lék, který se jako základní používá u léčby bradavic.

Podáváme v ředění 15 CH, 2× denně 5 granulí.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také