Encyklopedie homeopatik minerálního původu

17.04.12 | autor MUDr. Kateřina Formánková

Jedná se o skupinu anorganických látek definovaných přesným chemickým složením. Mnohé z těchto látek mají využití i v průmyslu či jinde, zde se ale na ně podíváme z hlediska použití v homeopatii. Opět se jedná pouze o několik příkladů:

ARGENTUM NITRICUM

Argentum nitricum neboli dusičnan stříbrný. Jedná se o sloučeninu obsahující stříbro dříve používaná k výrobě fotografií. Pro své antimikrobiální účinky ale našla své místo i v medicíně.

Jako homeopatikum se používá zejména při psychickém přetížení organizmu, které je spojené s psychomotorickým neklidem, dále při trávicích obtížích, které jsou doprovázeny pálením žáhy, zvracením či průjmem. Indikacemi k podání tohoto homeopatika tedy jsou přepětí organizmu psychického rázu či tréma doprovázené příznaky fyzickými (bolesti břicha, častější močení, průjmy, zrychlená mluva, neustálé pobíhání po místnosti atd.). Jiným příkladem použití je léčba žaludečních vředů, chrapotu (s pocitem cizího tělesa v krku) a zánětu spojivek (s bodavými bolestmi a výraznou světloplachostí).

U psychických obtíží podáváme v ředění 15 CH 3× denně, v akutním stavu i častěji; v ostatních indikacích v ředění 9 CH 3 – 4× denně.

ARSENICUM ALBUM

Kysličník arzenitý má v homeopatickém ředění široké použití. Nezastupitelný je u akutních trávicích obtíží vzniklých v důsledku požití nekvalitního nebo zkaženého jídla. Homeopatikum pomáhá při prudkých průjmech a zvracení, je proto velmi vhodné jej vzít s sebou při cestách do exotických zemí, kde jsou průjmy velmi časté a mohou např. dovolenou velmi znepříjemnit.
Další indikací tohoto homeopatika je bolest ucha či pálivá rýma, kožní obtíže, ale také psychické obtíže, deprese, úzkosti a strachy různého původu.

Důležitým příznakem pro výběr léku Arsenicum album je výrazná zimomřivost přítomná u všech fyzických obtíží.

U psychických obtíží podáváme v ředění 15 CH 2 - 3× denně; v ostatních indikacích v ředění 9 CH 3 – 4× denně, v případě průjmů po každé stolici 5 granulí.

FERRUM PHOSPHORICUM

Fosforečnan železnato-železitý je dalším hojně využívaným anorganickým homeopatikem obsahující železo, jak už název napovídá.

Jeho uplatnění nacházíme při léčbě chudokrevnosti z nedostatku železa, ale také ke stimulaci imunitního systému, zejména v počátcích virového onemocnění, kdy je teplota mírně zvýšená, pacient je unavený a cítí, že na něj něco „leze“. Může se jednat akutní respirační infekce, jako jsou rýmy, záněty nosohltanu, chřipky atd. Své uplatnění najde lék i u léčby suchého dráždivého kašle či u silných bolestí ucha.

Lék podáváme v ředění 9 CH, 4 – 6× denně (u viróz), v ostatních případech 3× denně 5 granulí.

SILICEA

Kysličník křemičitý je vhodné užívat tehdy, pokud máme chronické potíže nosní, ušní, krční či trávicí. Lék lze použít i jako prevenci před virovým onemocněním. Velkou indikační skupinou jsou hnisavé procesy prakticky jakéhokoliv původu a lokalizace. Speciální indikací je špatná snášenlivost očkování proti tuberkulóze či poruchy růstu kostí u dětí aj. Silicea se využívá i při vyčerpání nervové soustavy, kdy únavou klesá schopnost koncentrace, paměti a jiných mentálních funkcí.

Dávkování: 9 CH 1× denně 5 granulí, v prevenci 1 měsíc před nástupem zimního chřipkového období.

SULFUR IODATUM

Jodid sirný se používá zejména při opakovaných infekcích horních cest dýchacích, u infekcí ušních a krčních. Dále se podává, pokud po vyléčení nemoci zůstává například rýma či únava.

Dávkování: 9 – 15CH, 5 granulí 2× denně.

Podobně jako u rostlinných homeopatik, i zde bychom mohli seznam užívaných látek rozšířit, i když anorganických homeopatik je podstatně méně než těch rostlinných. Opět je vhodná konzultace s homeopatem, který je schopný vybrat správné homeopatikum.

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také