Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zarděnky a účinnost očkování

eeja1 se ptá 21.10.11

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby syn (21 měsíců) dostal zarděnky i přestože byl před půl rokem očkován (druhá vakcína ho teprve čeká)? A zda je ještě očkování účinné u mě, když jsem byla očkována před sedmnácti lety?

Děkuji

MUDr. Slezák odpovídá 24.10.11

Dobrý den,
možné to je. Právě proto se očkuje dvakrát, protože určitá (byť menší) část dětí na první očkování v 15. měsíci věku dostatečně nereaguje.
I po dvou očkováních ale zůstane určitá část osob, které mohou onemocnět, protože jejich imunitní systém si dostatečnou ochranu před nemocí nevytvoří, nebo ji vytvoří, ale na časově omezenou dobu.
Právě kvůli těmto lidem je důležité udržovat vysokou proočkovanost populace, aby se snížila možnost, že budou vystaveni infekci.
Jestliže jste byla v dětství očkována proti zarděnkám, máte rozhodně větší pravděpodobnost, že při případném setkání s infekcí neonemocníte. Stoprocentní to ale není (to platí obecně a nejen u očkování). Přetrvání protekce po očkování proti zarděnkám se například udává na 9 až 21 let (i delší přetrvání je možné, dokonce i pravděpodobné, jen nebyly prováděny v tomto ohledu žádné studie). Účinnost očkování, vyjádřená schopností snížit výskyt onemocnění v populaci, je kolem 90%.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.