Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Omdlení dítěte po očkování

Marie81 se ptá 22.09.11

Dobrý den,

prosím vás, potřebuji poradit. Byla jsem se čtyřměsíčním synkem na očkování již druhé dávky Synflorix + INFANRIX hexa do stehýnek. Doktorka vpíchla první vakcínu a syn zaplakal, ale hned při druhém vpichu zhruba po deseti vteřinách mi syn zbledl, zfialověl - hlavně pusinka a okolo pusy a ihned zavřel oči. Omdlel nebo upadl do bezvědomí. Nástup byl okamžitý po vpichu. Doktorka ho probrala studeným obkladem zhruba po 50 vteřinách až minutě. Zkontrolovala srdíčko, krevní tlak měl 90/40, už po pěti minutách byl stabilizovaný, sice hodně bledý, ale v pořádku. Žádné léky, nic jsme nedostali, jen že ho mám zvýšeně pozorovat.

Jinak je od narození úplně zdravý, nemá žádné alergie. Ale teď se moc bojím o jeho život. Jaká je pravděpodobnost, že se to může stát znovu, zda by se to mělo léčit, nebo jak tomu předcházet? Poraďte mi, prosím, co bych mohla udělat? Doktorka to omluvila tím, že byl možná hladový a unavený, nebo měl jakýsi glykemický šok. Já si myslím, že šlo spíš o ten anafylaktický s okamžitým nástupem.

Předem moc děkuji za pomocnou odpověď.

MUDr. Slezák odpovídá 23.09.11

Dobrý den,
to, že se syn po minutě sám probral k vědomí svědčí skutečně spíš pro tzv. vasovagální synkopu (lidově omdlení), než o anafylaktickou reakci. Ta by probíhala mnohem vážněji a bez léků by se nedala zvládnout.
Dispozice k synkopám (po očkování, po injekcích, ve stresu, v horku, při hladu atd.) je velmi individuální. Vznikají náhlým poklesem krevního tlaku vlivem nervového podráždění. Schází krev v mozku a dostaví se ztráta vědomí. Jedinec obvykle velmi rychle a bez jakékoli terapie k vědomí opět přijde. U dospělých tomu napomůže poloha v leže se zvýšenými dolními končetinami.
Předejít se tomu dá do určité míry jen u dospělých očkováním v leže.
V případě pochybností, zda se o alergickou reakci přece jen nejednalo, se může lékařka rozhodnout pro příští očkování tzv. pod clonou antihistaminik (léků proti alergiím), které by dítěti podala před vlastním očkováním. To je vždy na úvaze očkujícího lékaře.
Rozhodně bych tuto příhodu nepovažoval za kontraindikaci dalšího očkování.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.