Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Přeočkování proti černému kašli do Kalifornie

Ivana Vacková se ptá 15.08.11

Dobrý den,

prosím o názor. Jsme prarodiče (65 let). V Kalifornii se nám narodilo miminko, které se chystáme navštívit. Syn nás žádá o přeočkování proti černému kašli, prý je tam epidemie. Je to nutné? A kde máme o přeočkování požádat?

Děkuji Ivana V.

MUDr. Slezák odpovídá 15.08.11

Dobrý den,
přeočkování je možné kombinovanou vakcínou proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Ta je v ČR běžně k dispozici, ale není hrazena státem, ani zdravotními pojišťovnami. Cena v našem středisku je 860,– Kč.
Přeočkování se doporučuje alespoň jednou za život všem dospělým, kteří byli řádně očkováni v dětství. Ukazuje se totiž, že protilátky po očkování u dětí nepřetrvávají dostatečně dlouho a dospělí pak mohou černým kašlem onemocnět. Toto onemocnění obvykle nebývá příliš vážné, mohou se však stát zdrojem infekce pro malé, dosud neočkované děti ve svém okolí (v ČR se děti očkují proti černému kašli od 9. týdne věku).
Takže ano, mají-li malé miminko, může být očkování všech v jeho okolí jednou z cest, jak ho před případným onemocněním chránit. U nás tento postup není příliš obvyklý, lze ho ale akceptovat.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.