Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Přenos papilomaviru

drajkalas se ptá 20.07.11

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak moc jsou přenosné papilomaviry? Můj přítel má bradavice na penisu už dlouhou dobu, ani mastičky nepomohly, vždy se objeví znovu. Teď po třech letech našeho vztahu vyšel papilomavirus na mé cytologii. Doktor mi bude dělat další stěry abychom zjistili, jaký typ viru mám. Máme malé dítě, přítel se s ním koupe. Může to být nakažlivé? Nebo mohu mít papilomavirus v dutině ústní, když provozujeme orální sex? Mohou být i moje sliny pro malého hrozbou? A má ještě cenu nechat se naočkovat?

Děkuji za odpověď

MUDr. Slezák odpovídá 01.08.11

Dobrý den,
infekce papilomaviry jsou běžné a nakažlivost při pohlavním styku je velmi vysoká. Na druhou stranu typy papilomavirů, které způsobují genitální bradavice obvykle nezpůsobují rakovinu a naopak. Navíc ne všechny bradavice jsou způsobeny jen papilomaviry.
Přenos viru při společném koupání nebyl nikdy přesvědčivě dokázán, popisuje se pouze přenos při sexuálním kontaktu. Nákaza při orálním styku je možná. Dochází pak k infekci ústní sliznice, která je ale méně náchylná k tvorbě nádorového bujení,než je tomu u sliznice děložního hrdla. Že byste tedy Vy, nebo Váš přítel mohli infikovat své dítě je dost nepravděpodobné.
Pokud jde o očkování, budou důležité výsledky vyšetření na typ papilomaviru, kterým jste, jak píšete, infikována. Proti tomuto typu (nebo i více typům) pak samozřejmě vakcína už působit nebude. Vždy ale očkování poskytne ochranu proti zbývajícím typům viru, obsaženým ve vakcíně. Nakonec to stejně bude rozhodnutí „cost-benefit“ (tedy zda se Vám očkování ještě vyplatí, nebo už ne).
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.