Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

TBC očkovat či neočkovat?

Zdenkan se ptá 02.07.11

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na váš nazor co se týka očkování dětí TBC. Je to nyní dobrovolné. Pediatrička mi řekla, ať jsem ráda, že se už neočkuje. Plicní doktor mi zase očkování doporučil. Chtěla bych vědět váš názor.

Otázka je, zda se dá očkovat dítě kdykoliv - třeba v 10 letech, nebo jak je to tedy. Do kdy bych měla dítě doočkovat?

Myslím si, že pokud bych ho nemohla později doočkovat, je lepší ho přece jen naočkovat teď. Nikdo neví, co tu bude za 15 let a další věc je, že TBC se přestane očkovat a kdo zaručí, že za těch 15 let tu TBC nebude.

Děkuji

MUDr. Slezák odpovídá 07.07.11

Dobrý den,
očkování proti tuberkulóze je stále povinné pro novorozence, kteří se nachází v riziku tuberkulózy. Míru rizika a tedy indikaci k očkování posuzuje lékař novorozeneckého oddělení.
Vakcína proti TBC chrání spolehlivě malé děti před vážnými formami tuberkulózy. Její význam v ochraně před plicní TBC v dospělosti je malý. Vzhledem k velmi nízkému výskytu TBC v ČR a vzhledem k relativně závažným vedlejším reakcím, které tato vakcína vyvolávala, bylo nejprve upuštěno od povinného přeočkování v 11 letech a od loňského roku i od očkování novorozenců s vyjímkou oněch rizikových.
Nedomnívám se tedy, že by tak zvané dobrovolné očkování / přeočkování proti TBC mělo nějaký praktický význam.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.