Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nutnost očkování proti neštovicím

Odehnalová Martina se ptá 05.09.11

Dobrý den,

mám nechat očkovat svého 15ti měsíčního syna proti neštovicím?. Pediatrička mi nabídla toto očkování v rámci očkování proti dalším dětským nemocem. Tedy jedná se o jednu injekci.

Syn úplně zdravý a nemná žádné zdravotní, ani jiné, problémy.

Děkuji za odpověď, Martina O.

MUDr. Slezák odpovídá 05.09.11

Dobrý den,
jedná se o možnost očkování kombinovanou vakcínou proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím. Přičemž očkování proti prvním třem nemocem je součástí očkovacího kalendáře a je „povinné“, zatímco použití vakcíny obsahující i složku proti planým neštovicím je dobrovolné a musíte si ji zaplatit.
Uvádí se, že lokální reakce (bolestivost, otok, zarudnutí) i celkové (teplota) po očkování vakcínou s čtyřkombinací (tj. i s planými neštovicemi) jsou o něco častější, než u běžně používané a státem hrazené trojkombinace.
Na druhou stranu plané neštovice (předpokládám, že je Váš syn dosud neprodělal) nemusí být vždy bezvýznamné onemocnění. Může dojít až k zánětu mozkových blan a mozku s vážnými následky. V USA a v řadě zemí západní Evropy je tento druh očkování (čtyřkombinace) běžně doporučován. Vakcína má velmi dobrou účinnost.
Je otázka, do jaké míry bude imunita po očkování v dětství přetrvávat i v dospělosti. K tomu nejsou dostatečně pevné výsledky epidemiologických studií (vakcína je na to používaná příliš krátce). Nelze vyloučit, že u lidí, očkovaných v dětství bude nutné v dospělosti přeočkovat, jako se to ukazuje třeba u příušnic.
Takže, pokud bych to měl shrnout, je-li syn zdravé dítě, jak píšete, rozhodujte se hlavně po ekonomické stránce. Jestli si můžete dovolit toto očkování zaplatit, byl bych spíše proto, ho realizovat.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.