Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dovolená v Thajsku a očkování

Hoznauerová se ptá 23.08.11

Dobrý den,

při cestě do Thajska se doporučuje očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Jsem žena, 48 let, nikdy jsem nemarodila (ani chřipka), nejsem alergická, při cestách do zahraničí jsem nikdy netrpěla průjmem, s ničím se neléčím.

Nevím, jak moc je Thajsko v tomto ohledu nebezpečné, jáká je pravděpodobnost nákazy a zároveň nechci do těla zbytečně vpravovat očkovací látky. Můžete mi prosím sdělit Váš názor?

Děkuji, H.

MUDr. Slezák odpovídá 26.08.11

Dobrý den,
pravdpodobnost nákazy nemocemi, které se přenáší vodou a jídlem (kam patří právě žloutenka typu A a břišní tyfus) je v zemích s teplým klimatem (kam patří Thajsko) vysoká. Nezáleží přitom na Vašem zdravotním stavu (samozřejmě u dlouhodobě nemocných hrozí závažnější následky), ani kvalitě ubytování.
Očkování proti žloutenkám i břišnímu tyfu je velmi bezpečné a vysoce účinné. Ve srovnání s následky případného onemocnění je rozhodně lepší nechat se očkovat.
Obecně se domnívám, že obava z „přílišného očkování“ je zcela zbytečná. Ve srovnání s množstvím cizorodých látech a antigenních podnětů, se kterými se tělo setkává denně (ve vzduchu, v potravinách, v pitné vodě) je zátěž očkováním nesrovnatelně menší. Navíc očkování nahrazuje dříve přirozené setkávání s infekcemi (ještě na počátku minulého století byly infekční nemoci nejčastější příčinou smrti). Nejdená se tedy o žádnou „zátěž navíc“, spíš naopak.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.