Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Příušnice a očkování v roce 1984

hujna se ptá 12.10.11

Dobrý den,

jsem narozen v roce 1984. Byli jsme v dětství očkováni proti příušnicím? Pokud jsem nemoc již prodělal, nemusím se bát nákazy?

Děkuji

MUDr. Slezák odpovídá 13.10.11

Dobrý den,
pravidelné očkování proti příušnicím bylo v ČR zavedeno od roku 1985. Vzhledem k tomu, že se očkují děti až od 15 měsíce věku, je velmi pravděpodobné, že jste již byl očkován. Pravděpodobně by měl existovat záznam o očkování v „dětském“ očkovacím průkazu, pokud ho dokážete najít.
Jinou otázkou je, do jaké míry Vás toto očkování v dětství nyní chrání. Ukazuje se, že ani pozdější očkování, kombinovanými vakcínami proti spalničkám, příušnicím a zarděnkým zřejmě neskýtá celoživotní a úplnou ochranu před onemocněním.
Prodělané onemocnění (pokud se skutečně o příušnice jednalo) zajišťuje obvykle dostatečnou celoživotní imunitu, abyste znovu nemohl onemocnět. Výraz „obvykle“ proto, že existují, stejně jako jinde v medicíně výjimky. Např. choroby imunitního systému, které mohou vést k nevytovření, nebo vymizení takto získané imunity. Navíc je možné, že v současnosti, kdy je výskyt příušnic mnohem nižší, než dříve, se dospělý člověk méně často setkává s tímto onemocněním, imunitní systém se tak opakovaně neaktivuje, což opět může vést k postupnému ochabování imunity.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.