Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Výpadky zorného pole při adenomu hypofýzy

Robertka se ptá 05.09.12

Dobrý den,

pacientce je již 82 let a má probémy se zrakem. Zjistilo se to tak, že již 10 let má na perimetru větší výpadky zorného pole na 1 oku, na 2.oku je velmi malé a nyní asi před 2 lety občas začala vidět dvojitě. Oční lékař ji poslal na CT a zjistil rozšíření kalvy na pravé straně, hyperplazii a vyklenování charakteristické v oblasti tureckého sedla benigního charakteru do výše 15 mm. Nyní pacientku posílá na MR hypofýzy.

Jde zřejmě o adenom hypofýzy? Jak v těchto 82 letech, při onemocnění srdce a cév/angině pektoris/ je možné toto onemocnění léčit? Těžko říci, zda operace by byla možná. Není příliš riskantní operace u této pacientky? Jakým způsobem se operace provádí? Jaký názor vy pane doktore máte na tento případ?

Mockrát děkuji za odpověď a přeji krásný den.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 08.09.12

Dobrý den,
Vaše otázky již přesahují mou specializaci. Musíte si uvědomit, že v okamžiku, kdy oftalmolog vidí nález na CT, tak pacienta předává do péče neurologa a pooperačně s ním spolupracuje v oblasti sledování rehabilitace zrakových funkcí.
Adenom hypofýzy je jedna z diferenciálních diagnóz, a to velmi pravděpodobná, ale může jít i o jiné novoútvary. Operace nádorů na hypofýze se provádí nejčastěji transsfenoidálním přístupem, tzn. že operační cesta vede nosní dutinou do sinus sphenoidalis (klínové dutiny) a odtud na dno tureckého sedla přímo k útvaru. Některé útvary je možné operovat i pomocí gamma nože. Ve vyjímečných případech (opravdu velké nádory) se volí klasická kraniotomie. Ovšem jsou to zákroky náročné. Volba metody bude záležet na výsledcích MR a ošetřujícím neurologovi, který by Vám poskytl další informace. Rizika operace Vám musí vysvětlit on a zda je angina pectoris v takovém stupni, aby byla vysoce riziková, už je otázka na anesteziologa nebo alespoň ošetřující PL, nemám dostatek informací.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.