Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jaké jsou následky pokud nepůjdu na operaci šedého zákalu?

Neplechová Blanka se ptá 15.08.12

Dobrý den, vážený pane doktore,

prosím o radu, nebo spíš o Váš názor odborníka. Moje maminka, která má 72 let, má jít na operaci šedého zákalu, nikdy neměla a ani v současné době neuvádí žádné potíže. Nosí brýle na čtení a na dálku. Ale paní doktorka po poslední návštěvě navrhla operaci šedého zákalu.

Maminka se té operace moc brání, proto bych chtěla vědět, jak závažné mohou být případné následky, když operaci nepodstoupí?

Za Vaši odpověď předem děkuji.

S pozdravem Blanka N.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 16.08.12

Dobrý den paní Neplechová,
jelikož se šedý zákal zhoršuje postupně, tak starší lidé již nevidí rozdíl a neuvědomují si, že nevidí tak jak by měli. Nejčastěji si rozdíl uvědomí při porovnání odstínů barev se zdravím jedincem, nebo že nepřečtou křížovku a brýle už to nevylepší tak jak by pacienti chtěli. Také popisují, že je vše v mlze. Vidí jakoby přes igelit.
Jako první bude nemožno si číst, pak vše bude hrozně zamlžené a rozmazané i do dálky, pokračuje tak, že by paní viděla jen prsty před okem a konečným následkem neprovedení operace je neproniknutí světla do oka pře zcela zkalenou čočku a tím nastane slepota postiženého oka. Z tohoto důvodu pak oko začne šilhat. Navíc při velmi zkalené čočce se zvyšují některá rizika operace. Takže dřívější provedení je lepší.
Maminku uklidněte, jedná se o desetiminutový zákrok v lokální anestezii (na jedno oko). Zákrok je nebolestivý. Například u nás na klinice pacient přijde, oko se kapkami připraví na operaci a za hodinu odchází domů. Kromě času na sále je navíc pořád pacient s doprovodem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.