Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zamlžené vidění a saze

Miluše Taušová se ptá 08.08.12

Dobrý den,

prosím o posouzení mých problémů. Jsem již rok po operaci šedého zákalu na obou očích. Přes 50 let jsem nosila brýle na krátkozrakost. Dnes je mi 67 let. Moje problémy spočívají v tom, že vidím převážně zamlženě a vidění se mi mění i tak, že po mrknutí se vidění zlepší a po dalším mrknutí se opět zhorší. Tyto problémy mám při vidění na dálku i na blízko. Dalším problémem je, že vidím pavučiny a saze. Stává se mi, že někdy vidím ze strany oka záblesk a v poslední době mne ruší vidění na straně oka taková tmavá oblast.

V posledních letech /nyní už asi 1/2 roku mám kapky vysazeny/ jsem si kapala oční kapky Xalatan na zelený zákal. Užívám několik druhů léků na tlak, srdce, štítnou žlázu a astma.Pan doktor mi sdělil, že Amiodaron, který je obsažen v Amiohexalu, který užívám, se mi prý na oku trochu usazuje a že mám zakalené zadní pouzdro. Tento stav byl lékařem zjištěn 18.6.2012 a na další kontrolu jdu až 17.12.2012. Celkové vidění je mi dost nepříjemné a proto prosím o posouzení zda bych se neměla objednat na kontrolu dříve a nebo jestli nemám zvolit vyšetření na nějakém specializovaném pracovišti.

Za posouzení a vyjádření děkuji.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 10.08.12

Dobrý den,
vyšetření rozhodně neodkládejte, je nutné vyloučit některé závažné stavy. Vidění pavučiny a vnímání padajících černých sazí může být poměrně závažný stav a je nutné jej vyšetřit. Navíc pokud je ona popsaná černá oblast nově vzniklý stav (není výpadek v důsledku zeleného zákalu), pak je zde podezření na odchlípnutí sítnice.
Rozmazané vidění může mít buď souvislost s uvedeným stavem a nebo je nekvalitní slzný film. V případě druhého stačí zakoupit volně prodejné umělé slzy a užívat dle potřeby. Zakalené zadní pouzdro není nic závažného a odstraňuje se během krátkého ambulantního sezení pomocí speciálního laseru. V první řadě se obraťte na svého ošetřujícího lékaře a uveďte to co jste napsala (pavučina, saze, výpadek zorného pole). A ten popřípadě rozhodne, zda je nutné řešení na vyšším pracovišti(většinou Vás bez doporučení ani nepřijmou).

Diskuse na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na Vitalion.cz.

Reklama


Reklama