Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zamlžené vidění a saze

Miluše Taušová se ptá 08.08.12

Dobrý den,

prosím o posouzení mých problémů. Jsem již rok po operaci šedého zákalu na obou očích. Přes 50 let jsem nosila brýle na krátkozrakost. Dnes je mi 67 let. Moje problémy spočívají v tom, že vidím převážně zamlženě a vidění se mi mění i tak, že po mrknutí se vidění zlepší a po dalším mrknutí se opět zhorší. Tyto problémy mám při vidění na dálku i na blízko. Dalším problémem je, že vidím pavučiny a saze. Stává se mi, že někdy vidím ze strany oka záblesk a v poslední době mne ruší vidění na straně oka taková tmavá oblast.

V posledních letech /nyní už asi 1/2 roku mám kapky vysazeny/ jsem si kapala oční kapky Xalatan na zelený zákal. Užívám několik druhů léků na tlak, srdce, štítnou žlázu a astma.Pan doktor mi sdělil, že Amiodaron, který je obsažen v Amiohexalu, který užívám, se mi prý na oku trochu usazuje a že mám zakalené zadní pouzdro. Tento stav byl lékařem zjištěn 18.6.2012 a na další kontrolu jdu až 17.12.2012. Celkové vidění je mi dost nepříjemné a proto prosím o posouzení zda bych se neměla objednat na kontrolu dříve a nebo jestli nemám zvolit vyšetření na nějakém specializovaném pracovišti.

Za posouzení a vyjádření děkuji.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 10.08.12

Dobrý den,
vyšetření rozhodně neodkládejte, je nutné vyloučit některé závažné stavy. Vidění pavučiny a vnímání padajících černých sazí může být poměrně závažný stav a je nutné jej vyšetřit. Navíc pokud je ona popsaná černá oblast nově vzniklý stav (není výpadek v důsledku zeleného zákalu), pak je zde podezření na odchlípnutí sítnice.
Rozmazané vidění může mít buď souvislost s uvedeným stavem a nebo je nekvalitní slzný film. V případě druhého stačí zakoupit volně prodejné umělé slzy a užívat dle potřeby. Zakalené zadní pouzdro není nic závažného a odstraňuje se během krátkého ambulantního sezení pomocí speciálního laseru. V první řadě se obraťte na svého ošetřujícího lékaře a uveďte to co jste napsala (pavučina, saze, výpadek zorného pole). A ten popřípadě rozhodne, zda je nutné řešení na vyšším pracovišti(většinou Vás bez doporučení ani nepřijmou).

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.