Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vidění černých teček

Hana Zemanová se ptá 23.06.12

Dobrý den,

moje 38-letá dcera žijící v Holandsku přiznala, že již asi 3 měsíce má při čtení - pohledu do knihy na bílou plochu, pocit barevných hvězdiček a nyní i černé tečky v oku. Při pohledu do oka jsem viděla v bělmu, v těsné blízkosti duhovky, malinkou černou tečku. Bělmo bylo protkáno červenými žilkami. Po návštěvě praktického lékaře dostala doporučení k lékaři očnímu, který ji objednal až za 14 dnů.

Nebylo by rozumné návštěvu uspíšit? V textech s touto problematikou čtu, že čas zde hraje velkou roli. Mám o ni strach, je mámou 4 dětí. Bylo by možné provést event. operaci v ČR? Jsem ze Zlínského kraje, které pracoviště byste nám, prosím, doporučil a co bychom pro její uskutečnění měli podniknout? Já vím, lékař ještě nevyřkl diagnózu a já už to vidím černě, no jsem jenom máma.

Děkuji mnohokrát za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 25.06.12

Dobrý den,
pokud ony černé tečky vnímá jako padající saze, tak ať jde na oční okamžitě a popíše jim problém. Každé pracoviště by ji mělo v takovém případě vyšetřit neodkladně, protože to značí možnou přítomnost trhliny v sítnici a tam hraje čas opravdu zásadní roli. Pokud jsou to pouze plavající průhledné útvary s černým okrajem, tak se není čeho bát. Černá tečka na bělmu je dosti neurčitý a na dálku obtížně diagnostikovatelný problém. Příčin může být spousta, a to od cizího tělíska, které se zarazilo do bělma, až po nádorová onemocnění.
Případná operace by mohla proběhnout i v ČR (pokud je pojištěná zde, tak i na tzv. na pojišťovnu). Pokud by se jednalo o problém sítnice, tak ve Zlíně ordinuje MUDr. Stodůlka, a také doporučuji Olomouckou fakultní nemocnici…tam řeší jakýkoli problém. obráti se samozřejmě můžete i na Naší kliniku, kde se na sítnici také specializujeme. Ať už se rozhodnete pro kterékoli pracoviště,tak ho stačí telefonicky kontaktovat a domluvit se, podle zjištěné diagnózy.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.