Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Třes těla

barthez68 se ptá 31.03.10

Dobrý den,

od dětství (8 let) mám třes celého těla. Ruce, nohy, hlava i hrudník se mi třesou. Jemný celkem nepozorovatelný třes, ale jakmile dojde k fyzické zátěži, třes se zvětší. Také při rozčilení nebo v cizím prostředí se zvýrazní. Nejvíc mě trápí třes hlavy, kdy třeba pří focení nejsem schopen dát hlavu do požadované polohy fotografa, protože se mi hlava jakoby dostane do křeče a já ji nemohu natočit určitým směrem a hrozně se mi rozklepe.

Nejvíc se mi ale hlava blokuje při otočení doleva, což je divné, protože při otáčení doprava nemám až takové problémy. V dětství se mi velice klepaly ruce - hlavně po ránu, ale to přestalo. Nyní se mi také klepou, ale nějak normálně.

Teď mi je 42 a řekl bych, že se to horší - hlavně ta hlava. Můžete mi, prosím, poradit na jakého specialistu se mám obrátit, aby určil diagnózu?
Děkuji moc.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 13.05.10

Dobry den,

je dosti mozne, ze trpite tzv. esencialnim tremorem - Minorova nemoc. Touto nemoci trpi asi jedno procento populace. Vyskytyje se casto v mladsich vekovych skupinach. Toto onemocneni je zpusobeno poruchou bazalnich ganglii - struktury v mozku, ktere se ucastni pohybu. Diagnosticky je typicke, ze tento typ tresu ustane po poziti alkoholu. Casto se vyskytuje na hlave a hornich koncetinach - nebyva vsak symetricky. Nebyvaji take pritomny zadne jine neurologicke symptomy. Navstivte neurologa, ktery je schopen predepsat urcite leky pro mirneni projevu tresu.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.