Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Modřiny bez příčiny

Mirka se ptá 25.12.09

Dobrý den.

Obracím se na Vás, protože se mi večer před Štědrým dnem přihodilo co ještě nikdy. Předem říkám, že je mi 26 let, nekouřím, alkohol piji jen příležitostně - ne ve velkém množství.

V pubertě jsem byla sledována pro zvětšení šťítné žlázy, zpočátku pod koleny a nyní v loketní jamce mám většinou v zimním období ekzém. Mám velmi lámavé a třepivé nehty. Moje matka je pravidelně a já nepravidelně kontrolována obvodním lékařem pro anemii. A před rokem a půl jsem porodila první dítě. Po porodu jsem chodila na rehabilitaci kvůli vpáčené kostrči.

Při věšení vánočních ozdob jsem ucítila jakoby bodnutí v levém koleni. Nejprve bolest pominula, ale pak jsem ji cítila dál a když jsem si odhrnula kalhoty, zjistila jsem asi 2cm velkou modřinu s slabě modrým kruhem okolo. Asi ještě půl hodiny po bodnutí bylo místo tvrdé a nyní už je to jako klasická modřina. Již dříve se mi objevovaly modřiny - většinou na stehnech, ale nikdy jsem si neuvědomovala, že bych se nějak silněji udeřila. Moje matka má při sebemenším stisknutí modřinu hned.

Nevím, jestli to může nějak souviset, ale zhruba od porodu si všímám i jiných problémů (ne tak závažných), které se u mne do té doby ovšem nevyskytovaly: často se mi lámou zuby a vypadávají plomby.I při jen několikaminutovém klečení nebo „zasednutí nohou“ mě začnou brnět nohy a nemůžu se pak rozejít. Výraznější vypadávání vlasů, dlouhodobější hojení ranek způsobených např.akné. Občas se jakoby nemůžu nadechnout.

Věřím, že mi alespoň v něčem poradíte. Nechci nyní v období Vánoc a také v chřipkovém období chodit ke své obvodní lékařce kvůli modřině.

Děkuji

Odborník odpovídá 28.12.09

Dobrý den Mirko,

rozebereme to postupně. V pubertě jste byla sledována pro zvětšenou štítnici. Jak to dále pokračovalo? Užívala jste nějaké léky? Měla jste nebo máte příznaky poklesu či nárůstu váhy? Potíte se více než obvykle? Míváte otoky? Popisované kožní problémy, lámavost nehtů a vlasů, dlouhodobější hojení ranek mohou být příznaky poškozené funkce štítné žlázy. Bylo by dobré vědět, jak štítná žláza funguje a řádně ji vyšetřit! Také anemie může být příznakem snížené funkce štítné žlázy. Ale nelze se k tomuto vyjádřit jednoznačně, protože onemocnění manifestujících se těmito příznaky je více. Modřiny pravděpodobně svědčí pro nějakou poruchu srážlivosti. Ať už vrozenou nebo vzniklou sekundárně na základě infekce, autoimunity a dalších faktorů. Objevují se Vám krvácivé známky také na sliznici např. v dutině ústní? Je zásadní navštívit praktického lékaře a provést základní laboratorní vyšetření krve a hormonů štítné žlázy. Zhodnotit Váš jidelníček, jestli netrpíte nedostatkem vitamínu C atd. Diagnózu Vašeho problému nelze určit bez těchto vyšetření. Proto se neostýchejte ani o Vánocích a radějí lékaře navštivte.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.