Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Hyperthyreóza

Helena se ptá 26.12.09

Dobrý den,

mám zvýšenou funkci štítné žlázi způsobenou zřejmě zánětem, s tímto onemocněním se léčím přes 4 roky.

Zpočátku jsem užívala Thyrozol 10 mg jedenou denně, poté mi ho snížila na 5 mg denně, potíže se vrátili a nasadila mi zpět 10mg, pak jsem z důvodů stěhování změnila lékaře a nová pani doktorka mi opět snížila léky na polovinu, příznaky se opět vrátily, trvalo přes měsíc než mi lékařka nasadila zpět 10 mg denně, asi před půl rokem mi ho opět snížila a příznaky se opět vrátili, sice né v tak silné podobě, ale více se potím, mírně se mi třesou ruce, padají mi vlasy, i při mírné zátěži mám zvýšený puls, podle krevních odběrů mám prý hormony v normě, ale mám tam velice zvýšené protilátky, prý je budu mít zvýšené až do konce života a mé potíže jsou prý způsobeny zvýšenou funkcí podvěsku mozkového a že prý mi dá něco na jeho utlumení.

Chtěla bych vědět zda je to s tima protilátkama pravda a jestli tyto příznaky mohou být z něčeho jiného než ze štítné žlázy.

Předem děkuji za odpověď Helena.

Odborník odpovídá 28.12.09

Dobrý den Heleno,

popisujete, že máte zvýšené „jisté“ protilátky. Tento jev je u žen velmi častý a znamená, že ve Vaší krvi kolují protilátky, které poškozují štítnou žlázu a způsobují její zvýšenou funkci. Tento stav může vzniknout v úvodní fázi zánětu štítné žlázy tzv. Hashimotův zánět nebo se může jednat o Gravesovu nemoc. V obou těchto případech jsou protilátky namířeny přímo proti štítné žláze a podvěsek mozkový je vyřazen z regulační funkce štítné žlázy. U Hashimotovy nemoci je však fáze zvýšené funkce štítné žlázy, vystřídána funkcí sníženou. Problematika s podvěskem mozkovým o kterém píšete je poněkud složitější. Příznaky, které popisujete jsou typickým vyjádřením zvýšené funkce štítné žlázy. To podporuje také jejich objevení se po snížení dávky Vašich léků. Velmi pravděpodobně jsou tedy příznaky způsobeny stran štítné žlázy. Mohou se rovněž objevit po předávkování léky podporující funkci štítné žlázy, což není pravděpodobně Váš případ. Hladina protilátek v krvi se může během života dynamicky měnit.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.