Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Plicní embolie a těhotenství

jitušák se ptá 26.12.09

Dobrý den,

je mi 27 let a před dvěmi lety jsem měla plicní embolii po otoku lýtek. Byla jsem půl roku na walfarenu a od té doby jsem bez problémů.

Jsem teď v 9týdnu těhotenství a mám obavy aby se to neopakovalo. Zvyšuje se riziko tím že mám práci při které 7h stojím na nohou? Žijeme s manželem v Norsku a první prohlídku u doktora mám až 7.ledna. Měla bych si vyžádat nějaké speciální testy?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Michálková

Odborník odpovídá 28.12.09

Dobrý den,

ve Vašem případě by bylo vhodné zhodnotit okolnosti první embolie. Kouřila jste? Trpěla jste nadváhou? Brala jste hormonální antikoncepci? Letěla jste dlouho v letadle? Objevil se podobný problém ve Vaší rodině? Trpíte žilní nedostatečností? Nebo embolii předcházel zánět žil? Všechny tyto situace zvyšují riziko embolie. Mimo to, existují také vrozené poruchy, které způsobují zvýšené srážení krve a následnou embolii. Ne každý s vrozenou vadou srážení krve však trpí embolií a tyto faktory, které k embolii přispívají se nejrůzněji kombinují. Riziko embolie zvyšuje těhotenství a sedavý způsob zaměstnání. Práce „na nohou“ může přispět k embolii, pokud je např. ztížen odtok krve z žil dolních končetin na podkladě žilní nedostatečnosti - to se může dlouhodobě projevit jako otok lýtek. Obecná doporučení v těchto případech jsou: nosit kompresní punčochy, dodržovat dostatečný pitný režim, nekouřit a omezit tuky ve stravě. Rozhodně bych informoval lékaře o Vaší minulé příhodě a poradil se s ním! Pokud nejevíte známky embolie (kašel, bolesti na hrudi, krev ve vykašlaném hlenu, pocit zhoršení dýchání, místní bolestivost lýtka, tuhé lýtko) pravděpodobně Vám lékař žádné specifické testy neprovede, není ani důvod. Pátrání po genetických vadách se v ČR většinou provádí až po druhé příhodě embolie. Pakliže jste dlouhodobě bez potíží, neotéká Vám lýtko a nemáte jiné příznaky hrozící embolie (viz. výše) není důvod se znepokojovat.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.