Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Léčba maniodeprese v léčebně

pokymyama se ptá 25.12.09

Dobrý den.

Mé dceři je 28 let je studentkou university VL a již po čtvrté onemocněla maniodepresivní poruchou. Nyní se léčí v psychiatrické léčebně.

Měla být umístěna na oddšlní 15 - ženské oddělení, ale pro agresivitu jí umístili na oddělení 13 - muži, kde je izolace.

Tak jako před 3 lety to samé opatření. Pak jsem se včera dozvěděla od dcery, že všechno to proč jí přemisťují na ozolaci dělá schválně,protože chce mít klid na léčbu. Protože na ženském oddělení spí po 8 na pokoji, kde jsou těžká psychiatrická onemocnění a pacientky jí stále s něčím obtěžují a ona se ani nevyspí. Stále musí za ně něco řešit - ztracené bačkůrky atd.

Chtěla jsem se vás zeptat zda se někdo zamýšlí touto problematikou, proč by měli být spolu těžce nemocní pacienti a pacienti, kteří jsou inteligentní a chtějí se co nejdříve vyléčit.

Děkuji Vám a poraďte mi jestli mi v tomto může někdo pomoci - zda je nějaká možnost jak dceru umístit do lepšího prostředí.

Odborník odpovídá 28.12.09

Dobrý den,

to co popisujete je velký problém nejen psychiatrických léčeben, nýbrž i jiných zdravotnických zařízení. Pokoje nevyhovují mnoha klientům, jsou přelidněné a chybí zde soukromí. Vybavenost rovněž pokulhává. Pro srovnání s nemocnicemi v sousedním Německu či Rakousku, kde jsou pokoje ve většině případů po dvou s televizí a sociálním zařízením, se nám o tomto jako klientům nemocnic v České republice může zatím jen zdát. Rovněž na našem nejšpičkovějším pracovišti psychiatrie v Praze Bohnicích jsou podmínky mnohdy podobné! Důvodem je špatné financování nemocnic, pacienti se u nás na léčbě finančně skoro vůbec nepodílejí a částečně kvůli tomuto „socialistickému hospodaření“ se dostávají klienti do následujících situací. A vůbec povědomí veřejnosti o léčbě psychiatrických chorob je u nás velmi, velmi málo rozvinuté a tomu odpovídá i méně rozvinutá psychiatrická základna. V České republice je alarmující nedostatek psychiatrické péče, lůžek a léčeben. Mnoho pacientů na pokojích skutečně dokáže ač neúmyslně znepříjemňovat tamní pobyt i přes to, že mnohdy vykazují nadprůměrnou inteligenci. Navzdory tomu je nutné vytrvat, překlenout nutnou hospitalizaci a ve správném čase řídit léčbu ambulantně. Velký úděl na stavu klienta má především rodina a vybudované zázemí. V České republice jsou psychiatrické léčebny např. Kosmonosy, kde mohou být podmínky poněkud lepší.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.