Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Esofagitida - diagnóza

Colombina se ptá 01.04.10

Dobrý den,

před šesti lety mi byla při gastroskopii diagnostikována esofagitida 1.stupně. Dostala jsem Helicid, ale žádné informace. V průběhu dalších let se občas objevilo pálení žáhy, v posledních dvou letech se obtíže objevovaly častěji - pocity plnosti(po kávě,smaženém,čokoládě).

V srpnu loňského roku mě stihly dva velké záchvaty noční bolesti v okolí žaludku (jeden se zvracením). Přeléčena jsem byla Omeprazolem. Pocity plnosti se objevovaly častěji, sílilo i pálení žáhy. Začala jsem mít pocit překážky na plicích, spirometrie je ale v pořádku.

Vynechala jsem z jídelníčku kávu, ovocné čaje, čokoládu a ostrá jídla. Pálení žáhy se umírnilo, ozve se jen občas. Pocit plnosti přetrvává, občas se objeví lehká nevolnost. Lékař mi napsal opět Omeprazol (s ohledem na šest let starý nález) s tím, že když se mi po vybrání dvou balení neuleví, pošle mě na gastroskopické vyšetření. Beru ho první týden, pálení žáhy zmizelo, pocit plnosti přetrvává a k tomu začínám mít pocit knedlíku v krku. Také se mi obtížněji polyká (např. kapsle léku nebo rohlík).

Pokud by se nejednalo o esofagititdu, nemůže Omeprazol potlačit příznaky př.karcinomu jícnu a oddálit stanovení správné diagnózy?

Děkuji za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 12.05.10

Dobry den,

omeprazol je lek, ktery tlumi sekreci kyseliny chlorovodikove v zaludku. Tato kyselina v jistych situacich spojenych s jeji zatekanim do jicnu muze zpusobit zanetlive zmeny na jeho stene. Pokud je tok kyseliny staly, zanetlive zmeny se prohlubuji a vznikaji na danem miste striktury a zuzeni. Toto je dusledek polykacich obtizi. Samozrejme presne stanoveni diagnozy je mozne az po zhodnoceni gastroskopii, coz je v tomto pripade namiste. Proto bych s timto vysetrenim prilis neotalel. Nelze mluvit o tom, ze by omeprazol maskoval priznaky nadoroveho bujeni.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.