Homeopatie v létě

23.07.12 | autor MUDr. Michal Frelich

V letních měsících trávíme spoustu času venku, v přírodě, sportem, cestováním. Tyto příjemné aktivity se však mohou zkomplikovat řadou obtíží či dokonce úrazem. S mnoha obtížemi nám může pomoci vhodná homeopatická léčba. V teplých měsících dbejme na dostatečný pitný režim, a to zejména u malých dětí, které jsou mnohem náchylnější na rozvoj dehydratace než dospělí.

Oděrky, odřeniny, rány

Během sportu a pobytu v přírodě jsou zcela běžná zranění, a proto si řekněme několik základních rad pro jejich ošetření, a v čem může homeopatická léčba pomoci. Základním opatřením je ránu důkladně vyčistit a vydezinfikovat. Ránu omyjeme velkým množstvím čisté vody, eventuálně s mýdlem, po oschnutí vydezinfikujeme. Krvácení stavíme kompresí čistým kusem látky, krytím z lékárničky či tím, co je zrovna po ruce. Pokud je krvácení silné, rána hodně znečištěná, velká či hluboká, neotálíme a vyhledáme lékařskou pomoc – nejlépe chirurgickou ambulanci či pohotovost.

Úrazy a zranění

V letních měsících mnoho z nás tráví svůj volný čas venku v přírodě procházkami či celou řadou sportovních aktivit. Při nich může dojít k celé řadě zranění. Při míčových hrách, běhání či obecně při špatném došlápnutí je častým úrazem podvrtnutí kotníku. Podvrtnutí kotníku se projeví náhle vzniklou bolestivostí, otokem a zhoršenou schopností chodit. Okamžitou pomocí může být posazení, zvednutí postižené končetiny a ledování – to vše má zabránit tvorbě většího otoku. Existuje celá řada krémů, které obsahují účinnou látku typu nesteroidního antiflogistika. Velmi účinná je však v omezení bolestivosti a rychlejší rekonvalescenci homeopatická léčba, která je rychlá, účinná a navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Osvědčenou homeopatickou léčbou tohoto zranění je Arnika 9CH + Ruta graveolens 5CH + Hamamelis 5CH. Léčivo připravíme nejlépe tak, že do malé lahve dáme deset kuliček od každého léku, a dolijeme čistou neperlivou vodou. První den po úrazu popíjíme cca co půl hodiny, později prodlužujeme intervaly až na 3× denně. Další možností je užívat pouze Arniku 9 CH, která má protizánětlivé účinky, snižuje otok a bolestivost. Pro zvýšení účinku můžeme potírat kotník Arnigelem. Při opakovaných podvrtnutích kotníku dochází k poškození vazivového aparátu, což se projeví zejména pomalejším hojením a větší náchylností k tomuto zranění. V tom případě lze užít homeopatický lék na zpevnění vaziva Calcarea fluorica 9CH, a to 2× denně pokud možno dlouhodobě.

Zlomeniny - urychlení rekonvalescence

Základní metodou léčby zlomeniny je její fixace a imobilizace sádrou. Jedná se o tzv. konzervativní léčbu, která stojí vedle operačního řešení zlomeniny – použití drátů, hřebů a kovových dlah. Kost se v místě zlomeniny musí opětovně vytvořit, do kostní tkáně se začíná ukládat vápník a novotvořená kost se začíná zpevňovat, proto je velmi vhodné v tomto období zvýšit příjem vápníku v potravě.

Hojení nekomplikované zlomeniny trvá obvykle 3-6 týdnů, nicméně zde platí pravidlo opravdu s rekonvalescencí nespěchat a nechat tělo konat svou práci. Vhodné je však provádět tzv. cévní cvičení: tj. hýbat či přitahovat špičky chodidel u zlomeniny stehenní kosti, u zlomeniny paže pak procvičovat zápěstí apod. Tímto systematickým zapojováním svalů dochází ke zvýšení průtoku krve v žilním systému, a jedná se tak o vhodnou prevenci vzniku trombu a jeho komplikace, tedy embolie do plic. Postupně s ustupující bolestí můžeme zařadit lehčí cvičení jako prevenci svalové atrofie postižené končetiny. Dalším vhodným opatřením je snížit kalorický příjem potravy, neboť zlomenina znamená automaticky snížení pohybu postiženého a tedy jeho energetického výdeje. Jistě by nikoho nepotěšilo zjištění, že po sundání sádry přibral několik kilogramů. Pro snížení bolestivosti zlomené končetiny, k snížení otoku a urychlení rekonvalescence můžeme použít hned několik homeopatických přípravků, ideálně v jejich kombinaci: Arnica montana 9CH – během léčby zlomeniny užíváme 3× denně 5 granulí. Dále pak Calcarea phosphorica 5 CH a Symphytum 5 CH, přičemž dávkování je obdobné jako u Arniky.

Pokousání zvířetem

Ačkoliv se nejedná o zrovna časté zranění během léta, je vhodné o něm vědět a zároveň vědět jak si pomoci. Pokousání psem, poškrábání kočkou či uštknutí hadem je velmi nepříjemnou a velmi stresující záležitostí. Důležité je však zachovat klid a rozvahu. Poraněné místo vyčistíme a vydezinfikujeme, u cizího zvířete či hada je vhodné navštívit lékaře. Je všeobecně známo, že u nás běžný had užovka není životu nebezpečná, ale kousnutí zmijí u malého dítěte či staršího již nemocného člověka může být problémem: zažité rady typu zaškrcení končetiny, rozřezávání rány a vytlačování krve atd. je v dnešní době považováno za překonané. Končetinu znehybníme a vyhledáme lékaře. Při napadení psem či kočkou, kdy je rána rozsáhlá, je opět nutné vyhledat lékaře, aby mohlo dojít k chirurgickému ošetření rány. Univerzální homeopatickou léčbou pro tyto případy je kombinace Arnika 9CH a Calendula 5 CH. Arnika je lékem volby pro všechna traumata, tedy včetně pokousání zvířetem. Snižuje krevní ztráty, snižuje bolestivost, tlumí zánět a urychluje hojení. Calendula má silně protizánětlivý a hojivý účinek. Léčbu psychického šoku, který je jistě po takovéto události běžný, zahájíme podáváním Aconitum 15 CH. Co nejdříve podáme první dávku 5 granulí, kterou v případě potřeby opakujeme cca 2× denně. Tato léčba je vhodná zejména u dětí, aby se u nich nerozvinul např. chorobný strach ze psů, koček, apod.

Poštípání hmyzem

V letních měsících při pobytu venku, v přírodě, se vystavujeme riziku poštípání hmyzem – zdravotní riziko představuje zejména možnost přenesení závažného infekčního onemocnění, druhou skupinou je u alergických pacientů riziko závažných alergických reakcí – zejména anafylaktického šoku. Pokud trpíte alergií např. na vosí jed, je vhodné vyhledat po bodnutí lékařskou pomoc. V opačném případě na postižené místo přiložit studený obklad. A jak může pomoci homeopatie? Při poštípaní včelou, vosou a podobným hmyzem je homeopatikum volby Apis mellifica 30 CH, toto homeopatikum, v dávce 5 granulí po 5 minutách, spolehlivě snižuje otok a bolestivost v místě vpichu. Poumon histaminae 30CH je účinné homeopatikum v boji proti alergickým reakcím jakéhokoliv původu, tedy i na hmyzí bodnutí. Poumon zpomaluje a oslabuje průběh alergické reakce. Obě homeopatika podáváme ve snižujících se dávkách v návaznosti na ústup potíží.

Kinetózy

Čili obtíže při cestování: řada lidí trpí při cestě autem, letadlem či lodí specifickými obtížemi, pro které máme jednotný název kinetóza – ta se projevuje bledostí, únavou, nauzeou, zvracením. Mnoho lidí řeší kinetózu léky či alkoholem, ovšem homeopatika rovněž mohou pomoci a jsou pro tělo mnohem zdravější formou. Vhodné je začít užívat homeopatikum v několika denním předstihu před plánovanou cestou: z celé řady homeopatik v léčbě kinetózy můžeme doporučit Borax 15CH, Cocculus indicus 9CH či Tabacum 9CH. Při strachu z létání můžeme na zklidnění organizmu použít Nux vomica 9CH.

Průjem na dovolené v zahraničí

Průjem na dovolené zná asi každý z nás. Příčin může být celá řada, od stresu spojeného s cestováním, obavami z létání, odlišnostmi ve stravovacích návycích cizí země, infekcí apod. Základním opatřením je dodržovat dostatečný pitný režim, neboť průjmem člověk ztrácí obrovské množství tekutin a snadno může dojít k dehydrataci. Ideální tekutinou je neslazený čaj, voda bez bublin či lékaři velmi doporučován vývar z rýže. Homeopatická léčba disponuje celou řadou přípravků, které nám mohou v boji s průjmem výrazně pomoci. Absolutní homeopatickou jedničkou v boji proti průjmům je Arsenicum album 9CH. Pro úplnost vyjmenujme další homeopatické přípravky, které s průjmem pomůžou: Podophyllum peltatum 9CH, Nux vomica 9CH, Cuprum metallicum 9CH atd. Možností je opravdu mnoho. Lék připravíme tak, že 10 granulí vybraného homeopatického léku (lze kombinovat i více léků) nasypeme do neperlivé vody do malé PET lahve a po každé stolici odpijeme 1 doušek, se zlepšením postupně vysazujeme. Pokud hrozí dehydratace (u dětí vždy), doporučujeme přidat do roztoku 10 granulí China. Každý průjem přejde jednou sám, ale nebezpečí je zejména dehydratace, proto je vhodné udržovat dostatečný pitný režim a zabránit tak dehydrataci – zejména u extrémních věkových skupin (tedy u malých dětí a starých lidí).

.
Líbil se vám článek?

Témata článku

Partneři sekce

Partnerem rubriky je BOIRON, největší světový výrobce homeopatických přípravků. BOIRON nezodpovídá za obsah zde uvedených příspěvků.

Přečtěte si také