Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zánět močových cest u dětí

Dáša se ptá 28.12.09

Dobrý den,

dcera (7let - ve třech letech plané neštovice, v 5 letech spála) prodělala na jaře 3× za sebou zánět močových cest (léčeno pokaždé ATB). Na sono močového měchýře bylo vše v pořádku.

Na doporučení jsem jí začala asi na měsíc dávat Uroval probiotic. Celé léto měla pokoj, přestože se normálně koupala v rybníku. Nyní, koncem listopadu, měla opět zánět. Ve všech případech i nyní měla nález 10:7 (e-colli).

Nyní jsem ihned nasadila Uroval manosa 2×1 asi na týden. Bolení přestalo, cítí se normálně, je veselá, čůrá normálně. Teď už jí Uroval 14 dní nedávám, dcera je v pohodě, ale nález má stále stejný 10:7. Doktorka doporučila ATB.

Dva dny po dobrání ATB ji při dočůrávání začalo bolet opět. Dala jsem ji ihned Uroval, a vše během několika hodin přestalo. Nevím, co si o tom mám myslet.

Na kontrolu moče a na krev máme přijít zítra, výsledky budou zase až za tři dny. ATB ji viditelně nezabraly. Snažím se i dopátrat původu zánětů. Nejsem s dcerou celý den, ale myslím, že z nástydu to nemá. Snažím se s ní dodržovat i zvýšenou hygienu.

Děkuji předem za odpověď.
Dáša

Odborník odpovídá 01.01.10

Dobrý den Dášo,

jelikož se zánět močových cest u Vaší dcery opakuje již po několikáté, nestačí pouhé vyšetření ultrazvukem. V těchto případech je doporučena tzv. mikční cystografie, aby se odhalily případné anatomické anomálie a zjistila se příčina recidivujících zánětů. E. colli je proslulá svou rezistencí k mnoha antibiotikům a to může být také jedním z důvodů, proč se záněty tak často opakují. Preparáty obsahující extrakt z brusinek, který je součástí Urovalu, zmírňují, avšak neléčí příčinu. Je tedy možné, že po nasazení tohoto preparátu došlo ke zmírnění problémů, přičemž anntibiotika bakterii zcela neeliminovala. Zvýšená hygiena je na místě, ale je třeba být opatrný na různá nešetrná mýdla a látky, které mohou přispět k projevům onemocnění.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.