Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bolest kloubů a revma

enga se ptá 27.12.09

Dobrý den,

už přes rok mě trápí bolesi kloubů. Nejprve to byly je velké klouby (kolena,ramena) tak 3× do měsíce, teď už mě bolí i malé klouby a téměř pořád. Bolest trvá tak 3 dny kloub nenatéká, ale těžko a bolestivě s ním hýbu.

Vyšli mi pozitivní výsledky na revma, ale revmatolog mi řekl, že podle tabulek jsem na hranici takže léky mi na to dávat nebude. Prosím poraďte mi, co mám dělat, jestli to je revma nebo to může být něco jiného?

Předem moc děkuji za radu.
Enga

Odborník odpovídá 28.12.09

Dobrý den,

„revma“ je svízelná nemoc, která postihuje ve většině případů ženy. Ačkoliv se samo o sobě vyléčit nedá, léčbou je možno průběh udržet tak, že bolesti výrazně ustoupí a projevy „revmatu“ se zmírní. Důležité je, aby klouby tzv. „neztuhly“. Proto jsou doporučeny speciální cviky, které klienti pravidelně praktikují. Říkáte, že Vás bolí už i malé klouby a téměř denně, což by již mohlo k zahájení terapie jistě stačit! Promluvte si ještě jednou s revmatologem a zkonzultujte Vaše problémy znovu. Bolest a omezení pohybu v kloubech jsou hlavní problémy s kterými se budete do budoucna nejspíš potýkat. Jsou nepříjemné a je nutno je zálečit. I když tyto příznaky nebude možno zcela eliminovat. Pakliže revmatolog diagnostikoval „revma“, nejspíš to opravdu bude tato nemoc. Obzvlášť jeli výsledek podpořen nálezem speciálních látek v krvi.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.