Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dítě s DMO

Vávrová Irena se ptá 27.12.09

Dobrý den,

Prosím o radu máme skoro 6letého chlapce který má spastickou DMO narodil se předčasně ve 28 týdnu jako malý prodělal spoustu operací. Rehabilitujeme od propuštění z neonatologického centra v Brně nejdřív.

Dodnes sám nechodí, pouze s dopomocí(za ruku nebo u kočárku) i když to už před časem vypadalo že se mu to podaří se pustit a udělat pár samostatných kroků. Teď se opět bojí pustit a neudrží pořádně ani rovnováhu.

Problém je ale v tom že se s tím neumím vyrovnat, chtěla bych po něm víc než zvládne a jsem proto pořád ve stresu. Prostě nevím co s tím! Chtěla bych mu pomoci protože si myslím že na tom není zas tak nejhůř, ale problém je ve mě že jej pořád podvědomě srovnávám se zdravými dětmi.

Poraďte mi prosím. Jak na to jít aby to bylo ku prospěchu nás obou?
Moc děkuji za odpověď.

Odborník odpovídá 31.12.09

Dobrý den Ireno,

Hippokrates pravil: „Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda“. Váš chlapec má dobré zázemí, což je prvním předpokladem úspěchu. Ačkoliv děti s DMO vyléčit žádná „medicína“ nedokáže, správný přístup fyzioterapeutický a psychoterapeutický jak pro dítě, tak pro jeho rodiče dokáže výrazně upravit následky tohoto postižení. Věřím Vám, že zažíváte chvíle beznaděje a bezmocnosti. Vězte, že jakákoliv pomoc Vašemu dítěti poznávat nové, jakákoliv snaha jej udržet co možná nejvíce v kontaktu s okolním světem se Vám stonásobně vrátí. Vypořádat se a vyrovnat s tak velkou psychickou zátěží není vůbec snadné. Nelze srovnávat vývoj dítěte nepostiženého a dítěte trpícího DMO. U takto nemocného dítěte je velmi důležité všímat si každého, byť sebemenšího pokroku. Každý malý krůček, který se pozitivně odrazí v dítěti i ve Vás, nutně stimuluje další a další. Neklást příliš vysoké požadavky, neklesat na mysli při prvotním neúspěchu je velmi důležité! Náprava DMO je dlouhodobá záležitost a je nutno býti velmi trpělivý. V případě, že si nebudete vědět opravdu rady, využijte pomoci psychologa, odborníka na tyto krizové situace. Budu Vám i Vašemu synovi držet palce!

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.