Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Travatan a zarudlé oči se sklerotizací

saky89 se ptá 25.12.12

Dobrý den,

mám dotaz ohledně kapek Travatan. Před 2 měsíci jsem byl u očního lékaře, který mi je předepsal ke vkapávání do očí na noc. Kapal jsem, ale až později jsem zjistil, že v příbalovém letáku je znázorněno, že kapky se kapají na odtažené spodní oční víčko. Je hodně špatné, když jsem pouze prsty roztáhl víčka a vkápl?

Jinak se chci ještě zeptat - zhruba od prosince minulého roku mě trápilo oko, v lednu jsem si s ním došel k oční a tam mi lékařka změřila tlak v oku, koukla mi do něj a ono mělo zarudlé žilky, a tak mi na to napsala kapky, abych přišel po týdnu, přišel jsem a téměř neměnné, tak mi řekla, ať je dokapu. Nakonec protože jsem jí řekl i že dělám téměř stále pod zářivkami, tak mi řekla, že se asi kapek nezbavím. Oko bylo někdy červenější někdy ne, hlavně když jsem tedy byl v práci, tak mě pálilo, řezalo a i slzelo, přestěhovalo se mi to i do druhého oka.

Nakonec jsem si zašel k jinému očnímu, ten mi změřil tlak, „vyfotil oko“ a řekl mi, že mám na jednom oku sklerotizaci jak blázen už tak rok a na druhém mi to začíná. Ptal se mě na zákaly, jelikož v rodině byl šedý z tátovy strany. Chci se vás tedy zeptat, co myslel tou sklerotizací a co si o tom myslíte, protože dělám na 12hod směnách denní/noční pod zářivkami a kde je klimatizace (sklad). Je možné, že bych měl zelený zákal?

Děkuji

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 06.01.13

Dobrý den,
sklerotizace v oku neexistuje, takže buď se jedná o podobný termín a nebo ho lékař použil k připodobení problému, ovšem není mi jasné jakého.
Problémem práce pod zářivkami a v klimatizovaném prostředí je narušení slzného filmu. Onemocnění se jmenuje syndrom suchého oka a je o něm dostupno velmi mnoho informací, protže je to v podstatě nejnovější civilizační choroba. Léčí se umělými slzami a pro Vás jsou vhodné takové, které budou mít zvýšený obsah lipidů.

Zelený zákal není možné na dálku vyloučit ani potvrdit. Můžete ho tedy mít. Diagnóza se stanovuje na základě vzhledu očního pozadí, výsledku perimetru a při pochybách ještě eventuálně i OCT (či HRT, GDx). Kapáním dle vašeho popisu se Vám nemohlo nic stát. Návod je tam uveden spíše kvůli vhodnosti dané metody před zanesením infekce a snadnosti.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.