Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dlouhodobý zánět spojivek

Novotná Věra se ptá 14.12.12

Dobrý den,

maminka má 80 let a poslední rok má neustále zánět spojivek, který nemá stále doléčený. Lékaři jí předepíší nějaké kapky a mastičky, ale nic nepomáhá. Na kontrolu si ji pro velký počet pacientů pozvou vždy tak za tři měsíce a pak jí zase napíšou jiné léky, které jí nepomůžou. Doktor jí prý říkal, že má „suché oči“, ale to se má smířit s tím, že ten zánět už nikdy nepůjde vyléčit? Z očí jí vytéká hnisavá tekutina, která jí v noci oko slepí. Nevím si s ní rady, nevím, co by se ještě dalo dělat. Zatím jí nikdo neudělal žádné stěry na vyšetření, aby se vědělo, jakou to má vlastně příčinu.

Prosím o radu, co se ještě dá dělat. Děkuji

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 17.12.12

Dobrý den paní Novotná,
u maminky by bylo vhodné provést právě zmíněný stěr ze spojivkového vaku, aby se přesně určil původně zánětu. Jsou i bakterie, které jdou velmi obtížně přeléčit. A znalostí agns je možná cílenější a efektivnější léčba. Zároveň bych doporučil kontrolu průchodnosti slzných cest, zda právě zde není příčina recidiv (hromadění původce zánětu a návrat do oka). Eventuálně i průplach, pokud by byl řítomen zánět v slzných cestách.
Takto je třeba doléčit zánět. Ale paní doktorka má pravdu v tom, že jako osoba se syndromem suchého oka má k zánětům predisponované oko. Po doléčení zánětu je třeba aplikovat umělé slzy a to třeba i ve formě gelu.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.