Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Halucinace při VPMD

Knížek se ptá 14.12.12

Dobrý den,

můžete mi, prosím, poradit, jak se zbavit biopsie v souvislosti s makulární degenerací (suchá forma) a kataraktou, čím poslední měsíce trpí moje 77 letá manželka? Léta trpí dnou, osteoporózou, hypertenzí, bolestmi kloubů a páteře s mravenčením a inkontinencí; drogám, kouření, ani alkoholu neholduje. Bere jen Lokren a Moduretic - snad oslabující zrak dle průvodních listů (praktický lékař však tvrdí, že nemohou oči poškodit). Mám dojem, že může jít o SCB (sy. Bonneti). Každé dosavadní vyšetřování očí osvícením jí zeslabilo zbytky zraku - pravým okem vidí velkou černou skvrnu, zastřeně, spíše periferně může sledovat siluety v TV, ale téměř nic nepřečte, v textu se jí tvoří díry, slova luští brýlemi a lupou.

Špatně se pohybuje a nemůže se narovnat; přesto plní všechny domácí činnosti a nemá snížený intelekt - je učitelkou na penzi. „Reálně“ kolem sebe vidí myši, kočky aj., když je chce zašlápnout, odehnat tak mizí, zanechávají prý po zemi, stěnách malované obrazce, tváře aj., takže stále chodí s mopem a čistícími prostředky uklízet (třebaže tam nic není). Vystresovaná často pláče, bojí se i v noci, svítí a nemůže usnout. Antipsychotický lék od psychiatra jí nepomohl, zhoršil křeče a bolesti.

Před třemi měsíci uklouzla ve vaně a uhodila se do týla - bez vyšetření. Oční lékařka konstatovala neléčitelnost zraku, doporučila Avilut a vitaminy. Prosím - je nějaká možnost zbavit jí halucinací?

Předem děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 19.12.12

Dobrý den,
je vidět, že se snažíte pro manželku udělat vše a máte i hodně načteno. Charles Bonnet syndrom napadl i mne. Zlepšení stavu by samozřejmě nastalo při zlepšení vidění. Bylo by tedy vhodné zhodnotit do jaké míry by se vidění zlepšilo operativním odstraněním šedého zákalu. Člověk se na výraznou ztrátu zrakových funkcí adaptuje velmi individuálně. U některých jedinců vymizí halucinace během několika měsíců u jiných můžou trvat až léta. Nejčastěji 12-18 měsíců. Podle nedávných studií můžou stav zlepšit selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Vzhledem k vzácnosti tohoto syndromu by bylo vhodné zvážit ještě návštěvu neurologa.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.