Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Syndrom suchého oka - jak postupovat

jirkasi se ptá 10.06.15

Dobrý den,

je mi 67let asi 1 měsíc mě trápil problém pálení levého oka. Na očním oddělení konstatovali, že mám syndrom suchého oka a doporučili kapky.

Postupně jsem vystřídal během 3 měsíců Ocutear, Opive Plus, problém to nevyřešilo. Pak mi dali Oftagel + Artelac Uno, které částečně zabraly s tím, že některý den mě oko pálí méně a některý dosti. Tak mi navrhli ucpání odtokových kanálků bez dalšího vyšetření.

Mám z toho obavy, neb jsem se ve Vaší zprávě pro obdobný problém jiné pacientky dočetl, že je nutné stanovit kvalitu slz, jejich množství apod. Můžete mi poradit jak postupovat, protože se domnívám, že se mi tvoří málo slz, tedy co ucpávat?

Nechci postupovat nějaký zákrok, aniž bych věděl, zda nastane zlepšení. Mám za sebou před 2 lety vážnou operaci nezhoubného nádoru v hlavě neurinom akustiku a dodnes nejsem v pořádku.

Předem děkuji za Vaše stanovisko.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 29.06.15

Dobrý den, je možné, že jste všechna tato vyšetření podstoupil a ani o tom přímo nevíte. V podstatě docela přesný závěr u těžkých poruch lze učinit při vyšetření pod mikroskopem. Pouze vyšetření množství slz poznáte jako pacient s jistotou. Dává se pod dolní víčko papírek a zjišťuje se množství naslzené tekutiny. Podle dotazu trpíte nedostatkem slz a je tedy třeba je buď uměle dodat nebo zabránit tomu malému množství co vniklo v odtečení. Slzy se tvoří v slzných žlázkách a ty zůstanou nedotčené. Jen do dolních odtokových slz se zavedou silikonové špunty, které sníží odtok slz tak o 70-80 %. Zákrok je to reverzibilní a lze ho provést během 10 minut. Když bude problém, tak lze ucpávky vyjmout. Dokonce v zahraničí se to provádí v klasické ambulanci.
Neznám míru závažnosti suchého oka, kolikrát aplikujete umělé slzy atd, ale tři měsíce léčby je poměrně krátká doba. Obzvlášť když popisujete problém jen po dobu 4 měsíců. Doporučil bych dát umělým slzám ještě šanci…kapat pravidelně 5-7× denně a na noc Recugel. Porucha vznikala dlouho a nelze očekávat její vyléčení v krátkodobém horizontu. Teprve když i po dalších dvou měsících intenzivní terapie nebude zlepšení bych se uchýlil k zavedení plugů (tedy těch ucpávek).

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.