Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Odloučení sklivcové membrány

Pecousek se ptá 13.05.15

Dobrý den,

na obou očích se mi odlučuje sklivec, vidím zamlženě a mám mnoho zákalů, které mi překážejí, jsem krátkozraká, je mi 46 let. Před 13 lety jsem byla na operaci krátkozrakosti
7 dioptrií-Lasik, po operaci jsem dobře neviděla, nějaké dioptrie mi zůstaly, dvojité a neostré vidění. Brýle ani kontaktní čočky mi nepomůžou.

Existuje nějaká léčba sklivce?
Jak toto odloučení může trvat dlouho a jak se to pozná.

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 23.05.15

Dobrý den, délka odlučování sklivce je velmi individuální, u někoho probíhá měsíc u jiného i rok. Někdy stačí jen drobný pohyb a je odloučeno. Poznáte to razantní změnou ve vidění k lepšímu. Kdyby se stav ale prudce zhoršil, tak je třeba neprodleně navštívit oftalmologa. Co se týče dvojitého a neostrého vidění, tak by bylo vhodné poedstoupit topografické vyšetření rohovky k vyloučení změn rohovky. Řešení situace s odlučováním sklivce a zákalky existuje. Jedná se o operaci vitrektomie, při které se odstraní celý sklivec i se zákalky a sloupne se ona membrána. Je ale třeba upozornit, že se tato operace standardně neprovádí pro tuto diagnózu. Představuje to až poslední krok, protože jako každá operace má i tato určitá rizika.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.