Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Steatóza jater - dieta

Soňa Drdlíková se ptá 18.05.10

Dobrý den,

jsem po operaci žlučníku již tři roky, ale pořád mám jednou až dvakrát do roka záchvat, který je horší než před operaci - vždy skončím na pohotovosti. Po podání injekcí se stav zlepší. Tak jsem si nechala udělat znovu ultrazvuk, nález byl bez změn z předchozí prohlídky, ale zarazila mě mírná steatóza jater. Játra byla nezvětšená.

Můžete mi poradit, co to znamená a co bych měla udělat pro to, abych měla játra v pořádku? Jsem 100% abstinent, nekouřím, nejím tučná jídla. Piji pouze čistou vodu bez bublinek, ale mám ráda sladkosti, které jím každý den i vícekrát. Například pečivo, čokoládu a další možné sladkosti. To je můj velký hřích a nevím, jak se ho zbavit.

Mám nadváhu - měřím 170 cm a vážím 86 kg. Celý život jsem hubla a tloustla a je to doteď. Je mi 57 let, i když jsem zhubla, tak za rok jsem měla nadváhu zpět. Budu ráda, když mi poradíte.

Děkuji za odpověď.
Soňa Drdlíková

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 20.05.10

Dobry den Sono,

steatoza jater znamena, ze se zde deponuje velke mnozstvi tuku. Muze se vyskytovat jak v souvislosti s alkoholem, tak i bez nej. Vidame ji take u zanetlivych onemocnenich. Nadmerna konzumpce cukru se transformuje a uchova jako energie v podobe tuku. Ten se samozrejme strada mimo jine i v jatrech. Steatoza jater je v dnesni dobe jeden z nejcastejsich duvodu zvysenych jaternich testu. Dietni opatreni jsou nasledujici: zadny alkohol, omezit tuky, vyrazne omezit cukry a snizit hmotnost. Vyhodne je zapojit k diete cviceni, nejlepe pod odbornym dohledem s presne stanovenym planem.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.