Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Reakce na očkování a vyhledání lékaře

M. Dvořáková se ptá 03.04.13

Dobrý den,

dcera byla v 15. měsíci očkována proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Nevím o jakou konkrétní očkovací látku se jedná, jen, že je to ta hrazená. 10. den po očkování začal suchý kašel, který se po dvou dnech změnil na vlhký. Nyní je to týden co dcera kašle. Podávám inhalace vincentkou a provádím drenážní masáže(jsem fyzioterapeut). Stále bez zlepšení. Teploty neměla. Zajímalo by mě, zda to může mít souvislost s očkováním a zda máme vyhledat lékaře. Jinak je u nás pozitivní alergická rodinná anamnéza.

Děkuji D.

MUDr. Slezák odpovídá 10.04.13

Dobrý den, v současnosti se očkuje proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám vakcínou Priorix.
Podle schválené dokumentace vakcíny patří zánět dýchacích cest a kašel mezi tzv. „méně časté“ nežádoucí účinky této vakcíny (s výskytem 1/1000 až 1/100 aplikací).
Příčinou může být nasedající infekce dýchacích cest (např. virová), která se uplatní po očkování díky krátkodobému oslabení imunity. Tomu by nasvědčovala i relativně dlouhá doba mezi očkováním a prvními projevy (10 dní). Pokud by se jednalo o alergickou reakci (asthma), pak bych projevy očekával mnohem dříve. Vyloučit to však nelze, protože se může jednat i o reakci na jiný spouštěč, než očkování.
Pokud potíže dítěte trvají už týden, doporučuji vyhledat lékaře. Mělo by se provést vyšetření a zvážit případnou cílenou léčbu.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.