Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Otěhotnění během očkování proti rakovině děložního čípku

MiEma se ptá 25.03.13

Dobrý den,

je mi 22 let a zhruba měsíc po druhé dávce vakcíny Silgard jsem otěhotněla. Je nějaké riziko pro dítě nebo těhotenství jen naruší očkování? Doporučil byste mi spíše interrupci? A má případně smysl v očkování pokračovat po porodu?

Děkuji.

MUDr. Slezák odpovídá 27.03.13

Dobrý den,
není důvod se domnívat, že by otěhotnění v průběhu očkování proti rakovině děložního čípku mohlo nějakým způsobem ohrozit průběh těhotenství, nebo vývoj plodu.
Nicméně, stejně jako u většiny jiných očkovacích látek, se očkování v průběhu těhotenství nedoporučuje (speciální studie na těhotných se u očkovacích látek obvykle neprovádí).
Pokud jste tedy zjistila těhotenství po druhé dávce, je možné podání třetí dávky odložit na období po porodu (kojení není kontraindikací očkování). Obecně by třetí dávka měla být podána nejpozději za 11 měsíců po druhé dávce.
Je přitom pravděpodobné (z analogie s jinými očkovacími látkami), že i pozdější podání třetí dávky zajistí kvalitní přetrvání imunitní odpovědi, ale vakcíny proti HPV jsou zatím příliš krátce na trhu, než aby pro tuto úvahu byly k dispozici potřebné statistické údaje.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.