Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vzteklina z vajíček

Lohouse se ptá 31.03.13

Dobrý den,

o velikonocích jsem pro své děti uspořádala hon na vajíčka. Položila jsem je do trávy noc předem a ráno jsem zjistila, že některé byly otevřené a čokoláda vevnitř vyjedena. Pravděpodobně nějaké lesní zvíře, bydlíme totiž hned u lesa. Rozbité plastové skořápky jsem posbírala a vyhodila. Dosti páchly. Ty nepoškozené jsem holou rukou sebrala a vzala domů, že je umyjí, pak jsem si ale že strachu o infekcí vše rozmyslela a raději jsem je zahodila. Ruce jsem si pořádně umyla mýdlem a také vydezinfikovala alkoholovým přípravkem na ruce. Děti byly na louce, kde jsem našla rozbité skořápky odpoledne téhož dne a bohužel se jim podařilo najít ještě nějaké rozbité vajíčko a také jednu volně ležící čokoládu.

Mám obavy, zda jsme se mohli já či děti nakazit vzteklinou, jelikož je velice pravděpodobně, že daně zvíře mělo ty plastová vajíčka v tlamě a pokoušelo se je otevírat a jist to co bylo uvnitř. Přechodné bydlíme v Německu.

Děkuji za odpověď.

MUDr. Slezák odpovídá 10.04.13

Dobrý den,
pokud žijete v Německu bylo by asi nejlepší konzultovat problém s tamními lékaři, resp. veterináři.
Nicméně, podle údajů dostupných na internetu, se v Německu vyskytly poslední případy vztekliny u zvířat v roce 2007.
Takže je případná nákaza (s výjimkou pohraničních oblastí) velmi nepravděpodobná. Opatření, která jste přijala by měla být dostatečná a postexpoziční očkování bych ve Vašem případě (a Vašich dětí) nepovažoval za nutné.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.