Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Problémy po encefalitidě

hančulka se ptá 03.08.10

Dobrý den,

je to 6 let co jsem prodělala meningoencefalitidu. Byla objevena asi po 4-5 týdnech po provedení lumbální punkce.

Jsem ráda, že mé tělo to zvládlo vcelku dobře, alespoň rok po této příhodě se to tak jevilo. Rok po uzdravení se mi začaly vracet některé problémy hlavně po zátěži, se kterými jen marně bojuji: bolesti hlavy, malátnost, občasné poruchy vidění, závratě, světloplachost, pocity jako bych byla mimo realitu. Tyto problémy začaly slábnout. Když se objevily, byla jsem v klidu týden doma a pak je vše v pořádku. Při velkých bolestech hlavy beru Nimesil.

Lékařům se opakovaně nepodařilo nic zjistit (CT, EEG, EKG, magnetická rezonance,krev,…), vše se zdá být v pořádku. Nakonec mi vždy obvodní lékařka doporučí klid, odpočinek, pozitivní myšlení.

Pravdou je, že zaměstnání mám někdy docela stresující. Na druhou stranu přes víkendy energii nabíjím sportem a zábavou. A myslím, že jelikož v bankovnictví dělám už celý život, měla bych stresy zvládat poměrně dobře - jako dřív.

Do května jsem měla klid, pak se trable opět ozvaly. Hlava mě bolela jako po velké ráně. Také jsem pociťovala podivné stavy, jako bych nebyla ve svém těle. Jako bych byla pořád ve snu. Byla jsem na neschopence. Cítila jsem se zvláštní nejistotu v každodenních maličkostech, jako bych se musela nesmírně soustředit třeba na nalévání čaje, krájení chleba apod.

Na EEG nebylo nic zjištěno, byly mi doporučeny Ginko tablety a čaj Brami. Problémy po 20 dnech zmizely a vše se nějak upravilo. Teď po asi 2 měsících ale potíže nastaly znovu. Sice ne v takové míře, ale těžko zvládám zaměstnání. Snažím se odpočívat a spát, ale ani spánek nemá takový účinek, jak bych doufala. Myslela jsem, že by to mohlo být horkem, ale je mi 37 let.

Jinak myslím, že žiji zdravě - sportuji, jím hodně zeleniny, nejím červené maso. Žádné jiné fyzické problémy nemám.

Děkuji za jakoukoli radu !

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 01.10.10

Dobrý den,

nejsem si jistý jeslti člověk s přibývajícím věkem zvládá stres stejně jako tomu bylo když byl mladý. Těžko Vám poskytnu uspokojucící odpověď. Vyšetření, která jste prodělala jsou negativní, což je samozřejmě pozitivní v tom, že v mozku není organická příčina. Problém bude nejspíš funkční, s jehož terapií by jste se měla svěřit neurologovi.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.