Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nádor kosti

Jitkadv se ptá 02.08.10

Dobrý den,

mám problém. Strýček leží v nemocnici s rakovinou kosti, je mu 76 let. Je strašně hubený a odmítá jíst. Když něco sní, tak to zvrátí. Chtěla bych mu pomoci, ale nevím jak. Četla jsem něco v knize, ale pořád si nejsem jistá.

Chtěla, bych jen vědět, jaká zelenina či bylinky by mu vrátili chuť k jídlu a sílu bojovat a přitom mu neublížila. Vím, že je dobrá paprika, rajské jablíčko a brokolice. V nemocnici mu dávají mnoho mléčných výrobků a on to odmítá jíst, že prý mu to nechutná a při pouhém pohledu na jogurt se mu zvedá žaludek.

Přemýšlela jsem, že bych mu nějaký ten jogurt propašovala do salátu , ale nevím. Rodina už to vzdala a já nejsem přímá příbuzná, tak nevím nic bližšího. Přála bych si však, aby tu s námi ještě chvíli byl. Prosím můžete mi poradit jak získat sílu a chuť k jídlu?

Léky na bolest mu moc nepomáhají,existuje něco k jídlu nebo nějaké mazání co by bolest zmírnilo a pomohlo lékům?

Děkuji Jitka D.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 29.09.10

Dobrý den Jitko,

tlumení bolesti by mělo přicházet především od personálu. Je to velmi složitá situace. Od nedostatečného tlumení bolesti se tak může rozvíjet celé řada příznaků. Stejně tak pacienti s nádorovým onemocněním mají obecně sníženou chuť k jídlu. Východisko nebude lehké.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.