Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vyšetření krve - salmonela

lída červínová se ptá 03.08.10

Dobrý den,

švagrové vyšel v krvi pozitivně test na přítomnost Salmonely typhi. Od začátku června byla v nemocnici s příznaky podobnými břišnímu tyfu, ale byla léčena na akutní zánět plic a posléze CT plic odhalilo zvětšené uzlinky na plicích a následně na játrech (ta včetně sleziny byla zvětšená). Diagnóza po dlouhých vyšetřeních zněla cytomegaloviróza.

Před 14 dny prodělala angínu, na kterou brala další širokospektrální antibiotika. Nyní je bez teplot a je na rekonvalescenci v Lužických horách. Cítí se dobře, jen jí dnes volali výsledky odběru krve z minulého týdně, kde byla zmíněná bakterie Salmonely typhi.

Je s rodinou a potřebovali by vědět, jak postupovat dál, jestli je skutečně nezbytné se ihned dostavit na infekční oddělení, co mají dělat lidé, kteří s ní přišli do styku, atd.

Děkuji za informaci. Č.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 01.10.10

Dobrý den Lído,

přenos tohoto druhu Salmonelly se děje fekálně, převážně kontaminovanou vodou a tato bakterie se přenáší pouze z člověka na člověka. Riziko je samozřejmě i u bacilonosičů, kteří chovají Salmonelly ve žlučníku. Čili je nutné navštívit oddělení infekčního lékařství.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.